Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Sport

Dla wszystkich, którzy benzynę mają we krwi: w Norwegii powstał nowoczesny tor wyścigowy

Monika Pianowska

09 stycznia 2022 16:30

Udostępnij
na Facebooku
Dla wszystkich, którzy benzynę mają we krwi: w Norwegii powstał nowoczesny tor wyścigowy

W ośrodku można rezerwować zarówno na zawody, wystawy, jazdę hobbystyczną, jak i treningi, oraz wypożyczać auta. [zdjęcie poglądowe] stock.adobe.com/ fot. Trygve/ tylko do użytku redakcyjnego

2,3 kilometra długości, 14 zakrętów i malownicze krajobrazy wokół – takie warunki fanom szybkiej jazdy i adrenaliny oferuje najbardziej kompletny ośrodek sportów motorowych w Norwegii. Motorcenter Norway, położony w okręgu Rogaland, latem został wyremontowany i przygotowany do użytku dla samochodów i motocykli. Sezon zimowy nie oznacza jednak, że amatorzy mocnych wrażeń muszą czekać aż stopnieje śnieg – centrum organizuje bowiem m.in. sesje driftingu pod okiem instruktora.
Norwegia nie słynie z torów wyścigowych i na terenie kraju znajduje się ich niewiele. Jeśli jednak ktoś w profesjonalnych warunkach i otoczeniu norweskich gór chciałby poczuć zawrotną prędkość, siedząc za kierownicą, ma taką możliwość w Sokndal. Mniej więcej w połowie drogi między Stavanger i Kristiansand powstał nowoczesny tor wyścigowy i jedyna w kraju fiordów hala motocrossowa.

Wzorowany na najlepszych światowych torach

Tor Motorcenter Norway ma 2324 metry i 14 zakrętów. W najszerszym miejscu mierzy 50, a w najwęższym niecałe 20 metrów. Na trasie, po której jeździ się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, odnotowano 23 metry różnicy wysokości. Jak ocenia portal Finansavisen Motor, to wymagający tor inspirowany kalifornijskim obiektem Laguna Seca.
Ośrodek zlokalizowano 250 metrów nad poziomem morza i wiedzie do niego malownicza droga. Najbliższe miasteczko znajduje się 7 kilometrów dalej, więc ryk silników rozpędzonych aut nie przeszkadza okolicznym mieszkańcom. Poza tym, że Motorcenter Norway przygotował dla kierowców tor, na terenie ośrodka powstała także duża kryta hala motocrossowa, a tuż poza nim obszar off-road. W planach uwzględniono również budowę pasa holowniczego, toru gokartowego, a także pit-stopów i budynku usługowego.
W ośrodku można rezerwować zarówno na zawody, wystawy, jazdę hobbystyczną, jak i treningi, oraz wypożyczać auta. Tor wyścigowy w Motorcenter Norway jest zatwierdzony dla wszystkich klas samochodów standardowych, pisze Finansavisen Motor. Oficjalne otwarcie nastąpiło w drugiej połowie ubiegłego roku, a wstęgę przecięła była premier Norwegii Erna Solberg.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok