kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Aktualności

Norwegia wykorzysta milion ton asfaltu: tysiąc kilometrów dróg z nową nawierzchnią

Emil Bogumił

08 maja 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2

Wymiana nawierzchni ma pozytywnie wpłynąć na klimat oraz ułatwić podróżowanie kierowcom. Fot. Kjetil Ree [CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], Wikimedia Commons

Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) rozpocznie prace nad zmianą nawierzchni około tysiąca kilometrów dróg krajowych w Norwegii. Na trasach położonych zostanie blisko milion ton asfaltu. Jak zwraca uwagę Ministerstwo Transportu, wykorzystywane materiały mają być bardziej ekologiczne.
Reklama
W umowach zawieranych z wykonawcami robót drogowych znajdują się zapisy o ograniczonej emisji dwutlenku węgla. – Wysokiej jakości drogi są ważnym elementem bezpieczeństwa ruchu i zapewniają przystępność dla kierowców. Ważne jest, aby ulepszać trasy, które już mamy. Milion ton asfaltu, który rozprowadzimy, będzie materiałem bardziej przyjaznym dla klimatu od nawierzchni, z których do tej pory korzystaliśmy – komentuje w komunikacie prasowym minister transportu Knut Arild Hareide.

Nowe drogi gotowe jesienią

Inwestycja Ministerstwa Transportu rozpocznie się w maju 2021 roku i potrwa do września. Asfalt będzie wymieniany przede wszystkim na najdłuższych odcinkach dróg krajowych. W grupie tras przeznaczonych do remontu znalazły się również te, które wymagają utwardzenia i stworzenia nowych fundamentów. – Nasz rząd dużo zainwestował w ulepszanie dróg w ostatnich latach. Budujemy nowe, dobre trasy oraz dbamy o już istniejące – stwierdził minister transportu.
W Norwegii funkcjonuje ponad 10 tys. km dróg krajowych i 17 tys. km dróg regionalnych. Łączna długość tras publicznych wynosi około 93 000 kilometrów.

W Norwegii funkcjonuje ponad 10 tys. km dróg krajowych i 17 tys. km dróg regionalnych. Łączna długość tras publicznych wynosi około 93 000 kilometrów. Fot. Hans A. Rosbach [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

Statens vegvesen co roku mierzy stan nawierzchni norweskich dróg. Na podstawie badań drogowcy dokonują oceny, które odcinki wymagają zmiany nawierzchni. Służby przewidują, że większość tras utrzyma poziom 93 proc. stanu pierwotnego. W 2016 roku uśrednione wskaźniki wyniosły 90,5 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


MałeMi

10-05-2021 00:43

Za te nowe wszystkie nawierzchnie kierowcy beda bulić jak za bolka trampki, dołożą kilkaset nowych bramek ,podatnik przeciez za to zaplaci, a Panstwo nie bedzie na tym stratne

C B

09-05-2021 10:26

"ekologiczny" asfalt przyjazny dla środowiska? A może by tak zastosować asfalt przyjazny kierowcom? Taki, po którym jazda samochodem powoduje mniej hałasu.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram