Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Rozrywka

Rowerem przez Norwegię minuta po minucie: NRK zapowiada kolejny „powolny” program

Maja Zych

29 lutego 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Program zacznie się w drugim tygodniu lipca i potrwa do 9 sierpnia. pxhere.com / CC0 Public Domain

W lutym tego roku norweska telewizja publiczna NRK zapowiedziała, że dla swoich widzów szykuje kolejny program z serii sakte-TV, czyli „powolnej telewizji” – tym razem w najbliższe wakacje będzie można na żywo towarzyszyć rowerzystom, którzy w pięć tygodni przemierzą Norwegię. Będzie to nie tylko szansa na ucieczkę od zawrotnego tempa codziennego życia, ale też na nacieszenie oka pięknymi i różnorodnymi widokami – trasa przejazdu będzie bowiem przebiegać od Finnmarku aż po Sørlandet.
Sakte-TV (ang. slow TV) to programy, które trwają kilka, a nawet kilkadziesiąt godzin i pokazują wydarzenia w czasie rzeczywistym – pionierską telewizją, która jako pierwsza wprowadziła na ekrany ten typ rozrywki, było właśnie NRK.
Reklama

Sposób na relaks?

Każdego dnia uczestnicy programu będą pokonywać około pięćdziesięciu kilometrów na specjalnie przygotowanych w tym celu rowerach. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że trasa rozpocznie się na wschodzie Finnmarku, a zakończy w Sørlandet – codziennie przez pięć tygodni widzowie będą dlatego mogli podziwiać widoki z różnych części Norwegii. Pomysłodawcy liczą też, że emisja tego zachęci innych mieszkańców kraju fiordów do aktywności fizycznej i pokaże, jakie daje możliwości spędzania wolnego czasu.

Zapewniają też, że zrobią wszystko, aby pięciotygodniowy program nie prowadził do utrudnień dla kierowców w całym kraju.

– Zrobimy swoje, aby być jak najmniejszą przeszkodą dla reszty ruchu. Będziemy mieć samochód zabezpieczający z przodu i z tyłu, kiedy nie będziemy na ścieżkach rowerowych. Statens vegvesen oznaczy odcinki i pomoże nam dobrze poinformować innych uczestników ruchu – mówi Thomas Hellum, kierownik projektu.

Trasa będzie przebiegać w pięciu rejonach:

Tydzień 28: Varangerbotn – Hamningberg, Finnmark, 9-11 lipca 
Tydzień 29: Brønnøysund – Nesna, Helgelandskysten, 15-19 lipca
Tydzień 30: Bremsnes – Urke, Atlanterhavsvegen i Sunnmøre, 22-26 lipca
Tydzień 31: Dombås – Aulestad, Innlandet, 29 lipca-2 sierpnia
Tydzień 32: Tvedestrand – Lindesnes, droga wzdłuż wybrzeża w Sørlandet, 5-9 sierpnia

Na ekranach już od ponad dekady

Niespieszny cykl zadebiutował w kraju fiordów w 2009 roku i miał uczyć widzów cieszyć się upływem czasu, przedstawiając wielogodzinne maratony ukazujące pozornie zwykłe czynności, jak rąbanie drewna i palenie ogniska. Wówczas mieszkańcy mieli okazję „uczestniczyć” w przejeździe pociągu na trasie Oslo-Bergen. W następnych latach można było zobaczyć również nagrania przedstawiające rejsy promowe, migrację reniferów, wędkowanie, dzierganie na drutach swetra, górską wyprawę, a nawet pizzę przypalającą się w piekarniku i wszystkie zawody wygrane przez gwiazdę narciarstwa Ole Einara Bjørndalena.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram