Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Polarna wyprawa z perspektywy kanapy: Svalbard minuta po minucie Rozrywka
Monika Pianowska 29 stycznia 2020
10:49

Polarna wyprawa z perspektywy kanapy: Svalbard minuta po minucie

1
Skomentuj
Kamera uchwyci zarówno dziką przyrodę i krajobraz Svalbardu, jak i historyczne pozostałości na wyspie. adobe stock/ licencja standardowa
Pionier cyklu powolnych programów telewizyjnych, krajowy norweski nadawca NRK, powraca z nową produkcją – dłuższą niż wszystkie dotychczasowe transmisje. Chociaż kamera znów zawita na pokładzie statku linii promowej Hurtigruten, tym razem jednostka opłynie Spitsbergen.
Podróż promu dzielącego nazwę z największą wyspą archipelagu Svalbard zajmie planowo dziewięć dni i pięć godzin, a rozpocznie się już w piątek 31 stycznia. W ten sposób NRK chce uczcić setną rocznicę podpisania traktatu, na mocy którego Svalbard przydzielono na własność Królestwu Norwegii.
Reklama

Arktyczna wyprawa z perspektywy kanapy

Polarną wyprawę MS Spitsbergen będzie można śledzić na żywo – minuta po minucie – na antenie NRK2. Jak zapewnił pomysłodawca programu, dzięki transmisji widzowie udadzą się w arktyczną podróż bez wychodzenia z domu. Kamera uchwyci zarówno dziką przyrodę i krajobraz Svalbardu, jak i historyczne pozostałości na wyspie.

9 lutego minie równo wiek, od kiedy w Paryżu zawarto umowę, na mocy której Svalbard uznano terytorium zależnym Norwegii. W dokumencie zaznaczono, że państwa, które ją podpisały, mogą korzystać z jego zasobów naturalnych i prowadzić badania naukowe na jego terenie. Wśród 46 państw-sygnatariuszy Traktatu Spitsbergeńskiego znajduje się również Polska.
Kościół w Longyerbyen, stolicy Svalbardu.
Kościół w Longyerbyen, stolicy Svalbardu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Wielogodzinne transmisje na żywo

Fenomen norweskiej powolnej telewizji (sakte-TV) rozpoczął się ponad dekadę temu od wyemitowania na żywo trasy kolejowej między Oslo a Bergen. Debiutująca na małym ekranie 7-godzinna przejażdżka pociągiem, rejestrująca zarówno rozmowy w przedziałach, jak i widoki na zewnątrz pociągu, z marszu podbiła serca mieszkańców kraju fiordów – na niespieszny seans zdecydowało się ponad milion osób, a sama oryginalna transmisja szybko zyskała rozgłos na świecie.
Zachęcone sukcesem NRK od 2009 roku zaaranżowało jeszcze ponad 20 podobnych programów, dzięki którym telewidzowie przez wiele godzin mogli obserwować wydarzenia w czasie rzeczywistym i uczyć się czerpać przyjemność z jego upływu. Poza relacjami z tras kolejowych były to maratony ukazujące pozornie zwykłe czynności, jak rąbanie drewna i palenie ogniska. Na ekranach norweskich telewizorów pojawiły się również m.in. proces pieczenia pizzy, migracja reniferów oraz… przeskakujące wskazówki zegara.
Jeden z promów linii Hurtigruten miał już także swoje pięć minut, a ściślej – 7 dni na wizji – gdy w 2011 roku NRK w ramach powolnej telewizji uwzględniło w programie rejs między Bergen a Kirkenes. Wówczas widzowie nie tylko podziwiali podróż na ekranach, lecz także witali statek w każdym porcie, w którym miał przystanek.

Tak będzie wyglądała trasa jednostki MS Svalbard dookoła najdalej wysuniętej na północ osiedlonej wyspy na świecie:

  • 1 lutego: Longyearbyen-Lloyds Hotel
  • 2 lutego: Lloyds Hotel-Smeerenburgodden
  • 3 lutego: Smeerenburgodden-Bockfjord
  • 4 lutego: Bockfjord-Murchinson fjord
  • 5 lutego: Murchinson Fjord-Hinlopenstredet
  • 6 lutego: Hinlopenstredet-Boltodden
  • 7 lutego: Boltodden-Burgerbukta
  • 8 lutego: Burgerbukta-Recherchefjorden
  • 9 lutego: Recherchefjorden-Nordenskiöldbreen
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marcin Labiak
Marcin Labiak 29-01-2020 11:46

No to biore urlop i w droge!

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas