Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Rozrywka

Norwegia wybrała reprezentanta Eurowizji 2024. Do Malmö pojedzie folk-rockowy zespół Gåte

Monika Pianowska

04 lutego 2024 16:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegia wybrała reprezentanta Eurowizji 2024. Do Malmö pojedzie folk-rockowy zespół Gåte

Tekst piosenki Ulveham oparty jest na skandynawskiej średniowiecznej balladzie. wikimedia.commons/ fot. Stian Schløsser Møller/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Po trzech półfinałach norwescy widzowie i jury wyłonili reprezentantów tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. 3 lutego większością głosów Melodi Grand Prix 2024 wygrał folk-rockowy zespół Gåte z utworem Ulveham, i to właśnie jego członkowie pojadą w maju do Malmö.
Muzyka Gåte to mroczne i hipnotyzujące podejście do nordyckiego folku. Muzycy flirtują z elementami tradycyjnej muzyki nordyckiej i pogańskiej, a także bardziej współczesnymi gatunkami, takimi jak rock i industrial.
W skład Gåte wchodzą Gunnhild Sundli (wokal), Magnus Børmark (gitara, instrumenty klawiszowe), Jon Even Schärer (perkusja), Mats Paulsen (bas) i John Stenersen (dawne instrumenty nordyckie).
Tekst piosenki Ulveham oparty jest na skandynawskiej średniowiecznej balladzie i podobnie jak inne historyczne legendy i pieśni niesie ze sobą ważny morał, pisze zespół pod oficjalnym teledyskiem na Youtube. Piosenka jest opowieścią o młodej dziewczynie, która doświadcza szeregu niesprawiedliwości, ale stając na straży prawa i dobra,, zwycięża siły zła i łamie ciążącą na niej klątwę.
Gåte - Ulveham - LIVE (Melodi Grand Prix 2024, Grand Final)

Norweskie wzloty i upadki

Norwegia zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1960 roku i trzykrotnie wygrała – w 1985, 1995 i 2009 roku. Kraj fiordów może się także poszczycić mało chlubnym rekordem, bo najwięcej razy zajmował ostatnie miejsce (w sumie jedenaście razy) i czterokrotnie zdobywał zero punktów. Norwegia ostatni raz wygrała Eurowizję w 2009 roku, kiedy Alexander Rybak ze swoją piosenką Fairytale zdobył w finale 387 punktów.
​Jak poradzą sobie Gåte? Okaże się 9 maja podczas drugiego półfinału konkursu piosenki, którego gospodarzem w tym roku jest Szwecja.
Źródła: eurovision.tv, NRK, esctoday.com
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok