Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norske talenter: kultowy program, który od dziesięciu lat gromadzi Norwegów przed telewizorami Rozrywka
Maja Zych 29 września 2019
08:00

Norske talenter: kultowy program, który od dziesięciu lat gromadzi Norwegów przed telewizorami

Skomentuj
W programie może wziąć udział każdy – niezależnie od wieku czy posiadanego talentu. Adobe Stock
Program Norske talenter już od ponad dziesięciu lat cieszy się nad fiordami dużą popularnością, a każdy odcinek oglądają setki tysięcy Norwegów. Dziś przybliżamy wam sylwetki jurorów oraz wyjaśniamy, jak i kiedy można zagłosować na ulubionych uczestników – wyniki dalszych etapów eliminacji będą bowiem głównie zależeć właśnie od publiczności.
Wszyscy, którzy chcą zobaczyć zmagania norweskich talentów na żywo, mogą też zasiąść na widowni podczas półfinałowych występów.
Reklama

Najważniejsze głosy widzów

Tak jak w polskiej edycji programu, Norske Talenter składa się z etapu audycji, podczas których grono jurorów wybiera najciekawsze ich zdaniem osobistości. Każdy członek jury może też raz skorzystać ze złotego przycisku, który daje wybranemu uczestnikowi możliwość wystąpienia od razu w odcinku półfinałowym. O tym, który z 48 półfinalistów dostanie się do finału programu, decydują przede wszystkim głosy telewidzów – swojego kandydata można wesprzeć, wysyłając wiadomość SMS na numer podany na ekranie telewizora podczas emisji.

W odcinkach półfinałowych wybranych zostanie 12 osób, które zmierzą się w wielkim finale 13 grudnia – w każdym z sześciu odcinków na awans może liczyć uczestnik, który uzyska najwięcej głosów telewidzów. Oprócz tego szansę na finał mają też osoby z drugiego i trzeciego miejsca – która z nich przejdzie dalej, będzie zależało jednak od jurorów, którzy podejmą ostateczną decyzję.

Liczy się też sympatia jurorów

W tegorocznej edycji w jury zasiada aktorka Janne Formoe, aktorka i piosenkarka Mia Gundersen, tancerka i zwyciężczyni programu So You Think You Can Dane, Mona Berntsen oraz muzyk Bjarne Brøndbo znany z zespołu rockowego D.D.E. To właśnie ostatni z jurorów dał szansę raperowi Fryttowi, naciskając złoty przycisk, dzięki któremu Polak wystąpi pod koniec listopada w jednym z półfinałowych odcinków. Na razie nieznani są jeszcze wszyscy uczestnicy sześciu półfinałów, które w każdy piątek od 1 listopada emitowane będą na kanale TV2 – wiadomo jednak, że występ Polaka będzie można obejrzeć 22 listopada.
Jurorka Mia Gundersen podczas występu na Oslo Jazzfestival w 2015 roku.
Jurorka Mia Gundersen podczas występu na Oslo Jazzfestival w 2015 roku.
Tore Sætre [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Tancerka Mia Berntsen.
Tancerka Mia Berntsen.
Nassirachour [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Bjarne Brøndbo podczas jednego z koncertów w 2009 roku.
Bjarne Brøndbo podczas jednego z koncertów w 2009 roku.
Jarvin [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

Polak powalczy o finał

Tegoroczna edycja będzie na swój sposób wyjątkowa – w półfinale wystąpi bowiem polski raper, Krzysztof Frytt Frymarkiewicz, który swoim utworem „Życie jest piękne” skradł serce jednego z jurorów. Tzw. złoty przycisk zagwarantował mu miejsce wśród 48 szczęśliwców, którzy od początku listopada będą zmagać się w odcinkach na żywo.

 Wykonanie, które zagwarantowało mu awans do półfinału, można obejrzeć tutaj.
22 października raper pojawi się na scenie hali widowiskowej H3 Arena w Fornebu w odcinku na żywo. Wszyscy chętni mogą wesprzeć Polaka osobiście, kupując wejściówki na półfinałowe występy – bilety na widownię można kupić po tym linkiem w cenie 210 koron.

Norwegowie kochają Norske talenter

Program Norske talenter to norweska wersja popularnego show telewizyjnego, które w Polsce znane jest pod nazwą Mam Talent. Premiera programu miała miejsce w Norwegii na kanale TV2 w 2008 roku, a obecnie trwa emisja dziesiątego już sezonu. Od ponad dekady show przyciąga przed telewizory setki tysięcy Norwegów – średnia liczba osób, które oglądały każdy z dotychczasowych sezonów waha się między 500 000 a 800 000.

Program jest też świetną okazją dla uczestników, którzy mają szansę zaprezentować swój talent przed szeroką grupą widzów. O dużym sukcesie może mówić m.in. zwyciężczyni Norske talenter z 2014 roku, zaledwie ośmioletnia wtedy Angelina Jordan, która swoim śpiewem zyskała popularność nie tylko w Norwegii, ale też za granicą. Nagrania z jej utworami szybko zyskały miliony wyświetleń na Youtubie, a o jej fenomenie pisały znane na całym świecie gazety, takie jak Time czy People. Rozgłos zyskała również hip-hopowa grupa Quick, która zajęła pierwsze miejsce w drugiej edycji programu – zespół rozwinął się tanecznie, m.in. wygrywając wiele prestiżowych konkursów. Jeden z członków grupy, Suleman Malik, przez dwie edycje Norske talenter zasiadał też w gronie jury programu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Kredyty w Norwegii - wywiad z doradcą kredytowym Multinor finans

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas