Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Historyczny zjazd ze Ściany Trolla: 1600 metrów na nartach po oblodzonych skałach Rozrywka
Krystian Łukowicz 25 lutego 2018
14:45

Historyczny zjazd ze Ściany Trolla: 1600 metrów na nartach po oblodzonych skałach

Skomentuj
Dotychczas szczyt zdobywali jedynie wspinacze, ale nikt dotąd nie odważył się zjechać z niego na nartach. Wikimedia Common/CC BY-SA 2.0/Jorunn
W zeszłym tygodniu Hiszpan Kilian Jornet zjechał ze szczytu górskiego Trollveggen nad norweską doliną Romsdalen. Jako pierwszy w historii pokonał drogę Fiva (Fiva ruta) – ponad półtora kilometra ośnieżonej, prawie pionowej skalnej ściany.

Niebezpieczna zabawa

Kilian Jornet pochwalił się swoim osiągnięciem w piątek 23 lutego za pośrednictwem portalu Facebook. Po prawie dwuletnich przygotowaniach, w końcu ośmielił się pokonać na nartach niebezpieczną trasę nachyloną pod kątem 60 stopni.
Poziom trudności zjazdu zmieniał się kilkukrotnie, dodatkowym wyzwaniem były zróżnicowane warunki wymagające stosowania różnych technik narciarskich – pisze Jornet na swoim profilu.

Pierwszy w historii

Nikt dotychczas nie dokonał tego co zrobił Hiszpan. Najpoważniej do zjazdu narciarskiego z Trollveggen podchodził Szwed Andreas Fransson, który rozpoczął przygotowania do trasy w 2013 roku, jak podaje portal NRK. Niestety, szwedzki narciarz nie zdążył spełnić swoich planów – zginął tragicznie w 2014 roku przygnieciony lawiną śnieżną w Chile.
Droga Fiva, będąca częścią szczytu Trollveggen, została opisana na mapach norweskich gór w 1931 przez wspinaczy Arne Randersa Heena i Eirika Heena. Jako pierwsi wspięli się na Trollveggen z doliny Romsdalen i od tamtego czasu wspinacze z całego świata regularnie zdobywają szczyt.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas