Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Finał Melodi Grand Prix w cieniu skandalu: telewizja „użyła planu B” Rozrywka
Monika Pianowska 17 lutego 2020
11:00

Finał Melodi Grand Prix w cieniu skandalu: telewizja „użyła planu B”

Skomentuj
Ulrikke Brandstorp od początku eliminacji była uznawana przez ekspertów za faworytkę MGP 2020. eurovision.tv/ EBU/ fot. Stijn Smulders/ materiały prasowe
Po pięciu regionalnych półfinałach kraj fiordów wybrał swoją reprezentantkę na Konkurs Piosenki Eurowizji 2020. W czasie finałowego show Melodi Grand Prix 15 lutego zadecydowano, że do Rotterdamu pojedzie Ulrikke Brandstorp. 24-letnia wokalistka wykona na Eurowizji utwór Attention.
Trudno jednak stwierdzić, czy Norweżka rzeczywiście podbiła serca telewidzów, ponieważ ich głosy na pewnym etapie zastąpiono… decyzjami „awaryjnego jury”. W pierwszej rundzie bowiem system głosowania przestał działać, a o zastosowaniu planu B transmitująca tzw. złoty finał państwowa telewizja NRK poinformowała w mediach społecznościowych za pośrednictwem tweeta.
Reklama

Finał miał być wyjątkowy

W tym roku kraj fiordów celebruje 60. rocznicę swojego pierwszego występu w Konkursie Piosenki Eurowizji 2020, co telewizja NRK chciała uczcić specjalną edycją lokalnych eliminacji, czyli Melodi Grand Prix (MGP). Przede wszystkim przywrócono formułę regionalnych półfinałów, które można było podziwiać na żywo przez pięć kolejnych weekendów, a wielki finał przeniesiono z Oslo do Trondheim. Sobotnie show otworzyli zeszłoroczni reprezentanci Norwegii na Eurowizji, zespół KEiiNO, a następnie scenę przejęła dziesiątka wykonawców rywalizująca o ten status w edycji 2020.
Bis w wykonaniu Ulrikke po ogłoszeniu wyników Melodi Grand Prix 2020
Bis w wykonaniu Ulrikke po ogłoszeniu wyników Melodi Grand Prix 2020 eurovision.tv/ EBU/ fot. Stijn Smulders/ materiały prasowe

Tak wyglądał skład 10 finalistów i wykonywane przez nich utwory podczas MGP 2020:

  • Raylee – Wild
  • Didrik & Emil – Out Of Air
  • Magnus Bokn – Over The Sea
  • Akuvi – Som du er
  • Kristin Husøy – Pray For Me
  • Rein Alexander – One Last Time
  • Tone Damli – Hurts Sometimes
  • Sondrey – Take My Time
  • Ulrikke – Attention
  • Liza Vassilieva – I Am Gay
Wszystko szło zgodnie z planem, dopóki podczas występu ósmego w kolejce wykonawcy, Sondreya, nie pojawiły się pierwsze problemy z głosowaniem online. W związku z tym telewizja postanowiła zastosować awaryjne rozwiązanie – pierwszych selekcji dokonało 30-osobowe jury, a nie internauci. Ku zaskoczeniu wielu widzów decyzją sędziów już w pierwszej rundzie odpadli Rein Alexander, Magnus Bokn oraz Didrik & Emil.

Pozbawieni głosów?

Zarówno część finalistów, jak i ich fani bardziej niż faktem, że o przebiegu wielkiego show miało decydować zastępcze jury, o którego istnieniu nikt wcześniej nie wiedział, byli rozgoryczeni tym, że sędziowie poddawali ocenie wersje studyjne konkursowych utworów, a nie ich interpretacje na żywo.
W kolejnym etapie finału z konkursem pożegnały się Raylee i Liza Vassilieva, a złotym duetem okazały się Ulrikke i Kristin Husøy. Ostatecznie to pierwsza z nich wywalczyła rolę reprezentantki Norwegii w tegorocznej Eurowizji, która odbędzie się w Rotterdamie. Zdaniem ekspertów to właśnie 24-latka z Sarpsborg od początku była typowana przez ekspertów na zwyciężczynię MGP 2020. Jak poradzi sobie w Rotterdamie, śpiewając swój hit Attention, dowiemy się 14-16 maja.
Poniżej zwycięski występ Ulrikke:
Ulrikke Brandstorp - Attention (Winner Performance MGP 2020 - Eurovision Norway)
Źródła: dagbladet.no, eurowizja.org
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas