Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Więcej bezrobotnych po wakacjach. NAV: „To normalne zjawisko” Praca w Norwegii
Monika Pianowska 06 sierpnia 2018
14:40

Więcej bezrobotnych po wakacjach. NAV: „To normalne zjawisko”

Skomentuj
W lipcu przybyło w Norwegii wolnych stanowisk pracy, najwięcej w rejestrze NAV pojawiło się ogłoszeń związanych z opieką i budownictwem. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Według cyklicznego raportu Urzędu Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) na temat bezrobocia w Norwegii od czerwca do lipca liczba osób niezatrudnionych wzrosła o 3 tysiące – w rejestrze jako bezrobotni i poszukujący pracy widniało ich 83 931 w porównaniu do 80 961 miesiąc wcześniej.
NAV tłumaczy jednak, że wzrost bezrobocia o tej porze w roku to normalne zjawisko, a obecnie jego wskaźnik w kraju fiordów wynosi 2,5 proc., co oznacza tak naprawdę nieznaczny wzrost. Zdaniem przedstawicieli Urzędu Pracy w lipcu tylko 760 osób zarejestrowało się jako nowi bezrobotni poszukujący zatrudnienia.
Reklama

Najbardziej pracowite okręgi

Jednocześnie twórcy raportu podkreślają, że w porównaniu z czerwcem i lipcem ubiegłego roku najnowsze dane prezentują się nieźle, ponadto wakacyjne statystyki sporządzono tydzień później niż w 2017 (ponieważ ostatni wtorek miesiąca wypadał dokładnie 31 lipca, a w ubiegłym roku 6 dni wcześniej).

Jeśli chodzi o poziom bezrobocia w poszczególnych okręgach, najlepiej wypada Sogn og Fjordane – pod koniec lipca wynosiło tam ono zaledwie 1,5 proc., niewiele gorzej prezentuje się Oppland ze wskaźnikiem 1,7 proc. Około 2 razy większy odsetek bezrobotnych odnotowano natomiast w Vestfold (3,1 proc.) oraz Østfold, Aust-Agder, Rogaland i Finnmark (wszystkie okręgi po 3 proc.).

Spośród bezrobotnych zarejestrowanych w Norwegii w lipcu ponad połowa z nich (51 proc.) pobrała świadczenia socjalne.

Twórcy raportu zaznaczają jednocześnie, że wkrótce poziom bezrobocia w kraju fiordów powinien wynosić mniej niż obecne 2,5 proc., ponieważ również w lipcu przybyło w Norwegii wolnych stanowisk pracy (27 700). Najwięcej w rejestrze NAV pojawiło się ogłoszeń związanych z opieką i zdrowiem, a także budownictwem i teleinformatyką.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Od dziś masz szansę dostać kredyt – druga tura wyników rozliczeń podatkowych

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas