Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca w Norwegii

Umowy na czas nieokreślony, stałe zatrudnienie. To zaostrzenie przepisów najmu pracowników oznacza w praktyce

Natalia Szitenhelm-Smeja

28 lutego 2023 13:50

Udostępnij
na Facebooku
2
Umowy na czas nieokreślony, stałe zatrudnienie. To zaostrzenie przepisów najmu pracowników oznacza w praktyce

Z okresem przejściowym do lipca w życie wchodzą zaostrzone przepisy dotyczące agencji pośrednictwa pracy w sektorze budowlanym w Oslo, Viken i dawnym Vestfold Agata Kadar - stock.adobe.com/standardowa/tylko do użytku redakcyjnego

Od 1 kwietnia 2023 (z okresem przejściowym do lipca) w życie wchodzą zaostrzone przepisy dotyczące agencji pośrednictwa pracy w sektorze budowlanym w Oslo i okolicach. Teraz Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) precyzuje, jak nowe prawo dotyczące zatrudniania tymczasowego ma wyglądać w praktyce.

Zakaz zatrudniania tymczasowego na budowach w Oslo i okolicach

Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Pracy potwierdziło, że wprowadza rozporządzenie w sprawie ograniczonego geograficznie zakazu zatrudniania przez firmy pośrednictwa pracy dla branży budowlanej - w Oslo, Viken i dawnym Vestfold.
Zakaz zatrudniania dotyczyć ma wszystkich zawodów na placach budowy, o ile będą one objęte działalnością, która w przepisach obejmuje „prace budowlane”, zaś prawo pracownika tymczasowego do stałego zatrudnienia w agencji pracy tymczasowej zostanie wzmocnione przez to, że zgodnie z porozumieniem ze związkiem zawodowym, pracownik tymczasowy musi posiadać prawo do stałego zatrudnienia również po upływie trzech lat.

W sektorze budowlanym w Oslo, Viken i dawnym Vestfold od 1 lipca 2023 obowiązywać będzie całkowity zakaz zatrudniania siły roboczej z firm pośrednictwa pracy.

Umowy na cały etat i na czas nieokreślony

W lutym Inspekcja Pracy omówiła też kilka kwestii w związku ze zmianą przepisów. Przede wszystkim główną zasadą zatrudniania w Norwegii mają być umowy o pracę na czas nieokreślony i na pełny etat. Niemniej jednak przedsiębiorstwa mogą zatrudniać pracowników na czas określony pod pewnymi warunkami, dodaje Arbeidstilsynet.

Praca tymczasowa w Norwegii jest możliwa, jeśli wymaga tego charakter danego stanowiska, a wykonywane obowiązki różnią się od regularnych działań zakładu pracy, np. praca sezonowa lub praca przy projekcie.

W przypadku zatrudniania nowych pracowników na część etatu pracodawca powinien jednak odbyć spotkanie z przedstawicielami pracowników/mężami zaufania w swojej firmie i pisemnie udokumentować konieczność takiego zatrudnienia. Taka dokumentacja będzie potem podlegać kontroli Arbeidstilsynet.

Przedsiębiorstwa mogą też pod pewnymi warunkami zatrudniać pracowników na czas określony, zaznacza Inspekcja Pracy. Zgodne z prawem będzie więc wynajmowanie pracowników firmie, w której mężowie zaufania (tillitsvalgte) mają zawartą umową dotyczącą wynajmu pracowników. Podobnie jak w przypadku zatrudniania pracowników na niepełny etat, pracodawca będzie musiał udowodnić, że w jego przedsiębiorstwie zachodzi potrzeba najmu pracowników tymczasowych. - Nadal będzie też można wynająć siłę roboczą z firmy produkcyjnej. Jednak przedsiębiorstwa muszą dobrze zaplanować [takie działania -red.]. W naszych kontrolach stwierdziliśmy, że w niektórych przypadkach można było uniknąć zatrudniania pracowników najemnych, gdyby [w firmach - red.] poświęcono więcej czasu na planowanie, w jaki sposób zadania rozdysponować wśród własnych pracowników - informuje Inspekcja.
Ustawa o środowisku pracy zezwala też na zawarcie umowy o pracę tymczasową, w przypadku gdy pracownik zostaje zatrudniony w zastępstwie za inna osobę (vikariat).

Kalkulacja czasu pracy

Arbeidstilsynet informuje też, że ustawa o środowisku pracy zawiera przepisy dotyczące obliczania średniego czasu pracy - dany pracownik może pracować więcej godzin w niektórych okresach dzięki możliwości wzięcia dodatkowych dni wolnych po zakończeniu każdego takiego okresu pracy. 
Ustawa o środowisku pracy, podaje Inspekcja, dopuszcza również korzystanie z nadgodzin, jeśli zachodzi ku temu szczególna i ograniczona czasowo potrzeba. Jak jednak zaznacza Arbeidstilsynet, nie można z góry ustalić, w jaki sposób wykorzystać nadgodziny, nie można też planować ich wykorzystania z wyprzedzeniem. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, można z nich skorzystać w danym momencie.
Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić, czy pracodawca wystarczająco udokumentował potrzebę zatrudnienia tymczasowego.

Inspekcja Pracy ma prawo sprawdzić, czy pracodawca wystarczająco udokumentował potrzebę zatrudnienia tymczasowego.Źródło: fot. Arbeidstilsynet/materiały prasowe

Arbeidstilsynet, Regjeringen, Lovdata, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

01-03-2023 15:43

Nic bardziej prostego. Umowa na czas projektu. Projekt się kończy i cześć.

Riggman

28-02-2023 16:41

ciekawe jaki walek wymysla agencje pracy zeby czlowiek jak zawsze chujowo na tym wyszedl

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok