Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Praca w Norwegii

Kierowcy ciężarówek rezygnują z Norwegii. Lepsze pensje mają m.in. w Polsce

Monika Pianowska

03 grudnia 2021 13:45

Udostępnij
na Facebooku
8
Kierowcy ciężarówek rezygnują z Norwegii. Lepsze pensje mają m.in. w Polsce

Zgodnie z danymi organizacji OECD zarobki kierowców ciężarówek w Norwegii wzrosły w ciągu 5 lat o ledwie ponad 1,5 proc. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zdaniem Konfederacji Norweskich Przedsiębiorców (NHO) w ostatnim czasie wielu zagranicznych kierowców ciężarówek porzuca pracę w Norwegii, co prowadzi do deficytu fachowców zatrudnionych w kraju fiordów w branży transportowej. Głównym powodem niedoboru kierowców jest silny wzrost płac w Europie. Rozwiązaniem ma być podwyżka pensji dla zatrudnionych w transporcie również w Norwegii.
Reklama

Nie opłaca im się zatrudnienie nad fiordami

– Płace muszą wzrosnąć, aby rekrutować więcej osób do zawodu kierowcy – mówi dyrektor generalny Are Kjensli z NHO Logistikk og Transport (NHO LT) w rozmowie z Aftenposten. Jak podaje Centralne Biuro Statystyczne (SSB), kierowcy ciężarówek w Norwegii zarabiają obecnie średnio 470 tys. koron brutto rocznie. Okazuje się jednak, że w porównaniu z rynkiem pracy w innych państwach europejskich nie jest to satysfakcjonująca kwota.
NHO twierdzi, że w Norwegii nie opłaca się już być kierowcą ciężarówki.

NHO twierdzi, że w Norwegii nie opłaca się już być kierowcą ciężarówki.Źródło: Fotolia/Royalty Free/Author: hykoe

– Poziom płac w Polsce i trzech krajach bałtyckich jest teraz tak dobry, że kierowcy wolą pracować w domu, gdzie mogą prowadzić normalne życie rodzinne – tłumaczy Kjensli.

Polska i kraje bałtyckie to mekka kierowców?

Zgodnie z danymi organizacji współpracy gospodarczej OECD na Litwie, łotwie i w Estonii w latach 2015-2020 wzrost pensji dla kierowców ciężarówek i ciągników siodłowych wyniósł ok. 40 proc. W Polsce było to ok. 25 proc., natomiast Norwegii zaledwie 1,6 proc. w tym samym pięcioletnim okresie.
Z raportu „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce” Polskiego Instytutu Transportu Drogowego wynika, że średnie zarobki netto kierowców za rok 2020 to 6211 zł. W publikowanych w internecie ogłoszeniach o pracę dla kierowców z prawem jazdy kat. C proponowane zarobki wynoszą średnio 7-11 tys. zł brutto.

W Norwegii miesięczna pensja brutto to roczna pensja podzielona przez 12. W praktyce ​​otrzymuje się miesięczną pensję przez 11 miesięcy, a następnie pensję urlopową w 12 miesiącu (lipiec).

Dla porównania według danych Centralnego Biura Statystycznego (SSB) w 2020 roku kierowcy ciężarówek i ciągników siodłowych zarabiali miesięczie średnio 39 070 brutto.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


LukUsc

30-12-2021 23:03

W Polsce 6-7 tys, w Norwegii 39 minus podatek.
Czyli dochodowy w Norwegii to 80%, że niby polskie zarobki są podobne? ... o fakcie, że w pl pracujesz na najniższej krajowej + reszta pod stołem nie wspomnicie???

AndyGrand

21-12-2021 17:59

POLSKA i 3 Kraje Bałtyckie. To Polska nie jest Krajem Bałtyckim ??? hihi ani Szwecja ??? hihi itd ... hihi

Dmian Gora

04-12-2021 13:53

No i jeszcze zmiana przepisów w Poljandi, jeśli będziesz tu płacił 25% podatku i obowiązek rozliczania się w kraju, to sobie policz czy jest to takie opłacalne. Jedynie na działalności gospodarczej, ale i to zmieni nowy wymysł rządzących, Polski Ład.
W innych branżach już dawno się wykruszyło, bo skoro ktoś ma tu za 220nok, to woli w niemca za 25-28Euro na działalności.

Sławomir Baracz

03-12-2021 23:14

Masakra wypłaty

jacek lytaw

03-12-2021 19:59

Tak i moze jest lecz w.pl pensja ktora otrzymuje kierowca to podstawa zazwyczaj gowniana i kilometrowka lub diety czego w nic sie nie wlicza zaś gdy kierowca zachoruje to dostaje jedynie z podstawy wiec czy.az tak jest dobrze to nie bylbym pewien tu ile zaranbiasz tyle dostajesz nie ma mataczenia i oszustwa jak w pl

shownomercy66

03-12-2021 19:48

Zarobki czyli kasa to nie wszystko. Liczy się również spokojne, normalne życie. Jak ktoś lubi żyć na wariata, to cóż ... można wracać, a jeśli dla kogoś kasa jest najważniejsza to wystarczy tylko wypiąć pupę i wystawić kapelusz

Swojak z PL

03-12-2021 16:41

Fajnie by było gdyby zarobki w Polsce wzrosły na tyle aby móc opuścić tą krainę na zawsze.

Zielony Wehikuł

03-12-2021 16:12

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram