Świętujemy urodziny!

Odbierz rabat 50% na wszystkie ogłoszenia

Sprawdź
Praca i prawo pracy

Zmieniają się stawki diety pracowniczej. Znów trzeba będzie zapłacić podatek

Maja Zych

18 grudnia 2018 14:05

Udostępnij
na Facebooku
2

Nowe stawki państwowe wchodzą w życie już od 1 stycznia 2019 roku. MN

Dieta pracownicza to dla osób, które podróżują służbowo, ważny element miesięcznego wynagrodzenia, który ma zrekompensować dodatkowe wydatki oraz czas spędzony poza domem. Od przyszłego roku większość delegowanych pracowników będzie mogła się cieszyć z nieco wyższych obwiązujących kwot. Zmieniają się też jednak zasady dotyczące opodatkowania diet – zgodnie z nowymi przepisami większość osób będzie musiała od części dodatkowego wynagrodzenia odciągnąć zaliczkę na podatek.
Stawki dotyczą wszystkich pracowników państwowych, jednak również większość prywatnych przedsiębiorców dostosowuje swoje zasady wypłacania diet do rządowych wytycznych.
Reklama

Wchodzą nowe stawki

Od przyszłego roku stawki państwowe dla pracowników delegowanych na terenie kraju wzrosną o około 10-30 koron. Na wyższe wynagrodzenie mogą liczyć też osoby podróżujące służbowo prywatnym samochodem – od stycznia pracodawca zamiast 3,90 koron zapłaci za każdy kilometr 4,03 korony. Kierowca otrzyma też dodatkową koronę za każdego współpracownika, który będzie podróżował razem z nim.

Nowe państwowe stawki od 1 stycznia 2019 roku:

– podróże ponad 12 godzin z noclegiem: 780 koron
– podróże 6-12 godzin: 307 koron
– podróże ponad 12 godzin bez noclegu: 570 koron
– dodatek za samodzielne zapewnienie noclegu: 435 koron

W związku ze zmianami kursu walut zmieniły się także stawki za podróże zagraniczne. Między innymi pracownikom oddelegowanym do Polski przysługiwać będzie 590 koron, w Szwecji 800 koron, czy w Danii 1220 koron za dobę.

Znów zmiany w podatkach

Podwyższenie niektórych stawek idzie w parze ze zmianami dotyczącymi opodatkowania świadczeń. Obecnie wysokość nieopodatkowanej diety jest równa kwotom, które przysługują pracownikom zatrudnianym przez państwo. Od 2019 roku wolne od podatku stawki w przypadku jednodniowych podróży krajowych będą jednak niższe – oznacza to, że osoby, które otrzymają wyższą kwotę, będą musiały rozliczyć się z „nadwyżki” z Urzędem Podatkowym (Skatteetaten) tak jak w przypadku podstawowej pensji. W ten sposób do budżetu państwa ma trafić w przyszłym roku nawet dodatkowe 80 milionów koron.

Nowe stawki wolne od podatku od 2019 roku:

– 200 koron za podróże 6-12 godzin
– 400 koron za podróże ponad 12 godzin

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Byk Miks

19-12-2018 10:55

A co z dietą pendlera? Czy nadal będzie mógł odliczyć dzienna dietę od podatku?

Ryszard Ohucki

19-12-2018 08:21

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram