Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Wiele firm na jednej budowie – czym jest „hovedbedrift” i za co odpowiada Praca i prawo pracy
Maja Zych 04 października 2018
14:37

Wiele firm na jednej budowie – czym jest „hovedbedrift” i za co odpowiada

Skomentuj
Zgodnie z prawem przy każdym projekcie wybrana może być tylko jedna hovedbedrift. MN
Zgodnie z norweskim prawem na placu budowy, na którym prace wykonuje więcej firm, należy wybrać przedstawiciela – hovedbedrift – który będzie odpowiadać za wdrożenie poszczególnych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy (HMS). Główny wykonawca będzie sprawował kontrolę nad wspólnymi działaniami wszystkich uczestników projektu oraz dbał o zachowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i przepływ informacji.
W artykule przedstawiamy, jak zgodnie z prawem wybrać odpowiedzialną firmę oraz co zrobić, kiedy przedstawiciele poszczególnych wykonawców nie mogą dojść do porozumienia.
Reklama

Hovedbedrift – rola, którą pełni jedna z firm, kiedy na jednym placu budowy pracuje kilku wykonawców. „Główna firma” odpowiada za koordynację przestrzegania zasad HMS, czyli bezpieczeństwa, zdrowia i środowiska pracy u wszystkich firm.

Obowiązki hovedbedrift

Firma wybrana jako hovedbedrift będzie odpowiedzialna za wdrażanie części przepisów HMS u wszystkich wykonawców, którzy biorą udział w danym projekcie. Będzie musiała m.in. zapewnić odpowiedni przepływ informacji na temat wykonywanej pracy oraz zapewnić potrzebne informacje i zasady korzystania ze wspólnego sprzętu oraz zachowania na placu budowy. Do obowiązków hovedbedrift należy też organizacja spotkań oraz przeprowadzanie kontroli bezpieczeństwa.

Jak dokonać wyboru?

Podstawową zasadą przy wyborze „głównej firmy” jest ustalenie, która działalność jest „najszerzej i najtrwalej” związana z miejscem pracy, które ma koordynować. Dzięki temu ma ona największe rozeznanie, kompetencje i możliwości, aby wziąć odpowiedzialność za to, co dzieje się na placu budowy. W wyborze pomóc może również rodzaj umowy – jeśli dana firma zatrudniona jest jako podwykonawca, zazwyczaj nie będzie „kwalifikować się” do przejęcia odpowiedzialności za wdrażanie zasad HMS.

W przypadku wątpliwości

Hovedbedrift powinna być wybrana każdorazowo przed rozpoczęciem prac, a ustalenia spisane w umowie. Jeśli firmy nie dojdą do porozumienia, brak decyzji należy zgłosić do Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet), która sama wybierze „główną firmę”.

W swoim wyborze inspektorzy będą kierować się tymi samymi zasadami – ocenią mianowicie, który z wykonawców ma największy udział w pracach i jest stale związany z miejscem pracy. Jeśli przy danym projekcie firmy wykonujące prace zmieniają się, za hovedbedrift uznaje się tę firmę, która w danym momencie wykonuje największą część obowiązków oraz spędza najwięcej czasu na placu budowy
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas