Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Krótszy odpoczynek, dłuższy czas pracy. Tymczasowe złagodzenie przepisów dla zawodowych kierowców Praca i prawo pracy
Maja Zych 28 września 2018
13:14

Krótszy odpoczynek, dłuższy czas pracy. Tymczasowe złagodzenie przepisów dla zawodowych kierowców

Skomentuj
Tymczasowe złagodzenie przepisów wiąże się nieprzewidywalnymi opóźnieniami, które mogą wystąpić podczas ćwiczeń NATO. pixnio.com / CC0 Creative Commons
Państwowy Zarząd Dróg (Statens vegvesen) poinformował w czwartek 27 września o wprowadzeniu tymczasowego złagodzenia przepisów dla kierowców w transporcie drogowym. Nowe wytyczne obowiązywać będą do 7 grudnia i są związane z ćwiczeniami militarnymi wojsk NATO Trident Juncture, które będą odbywać się w Norwegii na przełomie października i listopada.
Zarządzenie dotyczy wszystkich firm, które działają na terenie Østfold, Oslo Akershus, Hedmark Oppland, Møre og Romsdal oraz Trøndelag, gdzie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu drogowym.
Reklama

Łagodniejsze przepisy

Statens vegvesen poinformował w tym tygodniu o tymczasowym złagodzeniu przepisów dotyczących czasu pracy i obowiązkowej przerwy w transporcie drogowym w okresie od 26 września do 7 grudnia 2018 roku włącznie. Dotyczy to wszystkich kierowców, którzy działają w rejonie objętym ćwiczeniami wojsk NATO. Zgodnie z nowymi wytycznymi wydłużony będzie m.in. maksymalny dzienny czas pracy oraz łączna liczba godzin, które można przepracować w tygodniu. Skrócony zostanie także czas obowiązkowych przerw.
Nowe regulacje dotyczące czasu pracy obowiązujące między 26.09.2018 a 7.12.2018 roku:

– Dzienny czas jazdy może wynieść maksymalnie 10 godzin i może być przedłużony do 11 godzin dwa razy w tygodniu
– Tygodniowy czas jazdy może wynieść maksymalnie 60 godzin i nie może powodować przekroczenia łącznego tygodniowego czasu pracy zgodnego z rozporządzeniem z 10 czerwca 2005 roku nr 543 § 13 (forskrift 10. juni 2005 nr. 543 § 13)
– Łączny czas jazdy w dwóch następujących po sobie tygodniach może wynieść maksymalnie 100 godzin

Nowe regulacje dotyczące obowiązkowego odpoczynku:

– Kierowca może odbyć maksymalnie trzy skrócone dobowe przerwy, trwające minimalnie 8 godzin, następujące pomiędzy dwiema przerwami tygodniowymi
– Skrócone dobowe przerwy wymienione wyżej muszą zostać zrekompensowane zgodnie z zasadami w rozporządzeniu (EF) 561/2006 artykuł 8 nr 6 ((EF) 561/2006 artikkel 8 nr. 6)

Rejony, które obejmują tymczasowe przepisy:

Østfold, Oslo Akershus, Hedmark Oppland, Møre og Romsdal oraz Trøndelag

Utrudnienia mogą dać się we znaki

W związku z ćwiczeniami NATO oraz przygotowaniami, które trwają w Norwegii już od końca sierpnia, większość dróg w południowo-wschodniej i środkowej części kraju może zostać zajęta przez wojskowe kolumny oraz sprzęt i pojazdy bojowe. Utrudnienia mogą dać się we znaki nie tylko firmom transportowym, ale także zwykłym mieszkańcom tych części kraju. Więcej o konsekwencjach Trident Juncture pisaliśmy >>> TUTAJ.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas