Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Zmiany w opodatkowaniu diet. Sprawdź, jakie stawki mogą obowiązywać w przyszłym roku Praca i pieniądze
Iga Jaruszewska 04 grudnia 2017
12:37

Zmiany w opodatkowaniu diet. Sprawdź, jakie stawki mogą obowiązywać w przyszłym roku

4
Skomentuj
Zmiany w dietach są wynikiem umowy budżetowej pomiędzy partiami Høyre, Frp, KrF i Venstre fotolia.pl/Keizt Photography/royalty free
Od 2018 roku część przysługującej pracownikom dziennej diety zostanie opodatkowana. W związku z tym stawki diet nieobjętych podatkiem ulegną zmianie. Dowiedz się, jak w przyszłym roku będzie kształtował się taryfikator.
Obecnie diettgodtgjørelsen (pokrycie przez pracodawcę kosztów związanych z wyjazdami służbowymi) zgodne ze stawkami państwowymi są dla pracowników wolne od podatku. Jednak, jak podaje frifagbevegelse.no, od przyszłego roku trzeba będzie płacić podatek od części stawki diety – z przysługującej pracownikom dziennej diety opodatkowana zostanie kwota w wysokości 150 koron. „Reszta” diety pozostanie wolna od podatku.
Reklama

Nowe stawki diet

Zmiany w dietach są wynikiem umowy budżetowej pomiędzy partiami Høyre, Frp, KrF i Venstre, która została przedstawiona pod koniec listopada. W związku z nową propozycją skarb państwa ma wzbogacić się o 212 milionów koron.

W 2017 roku można było uzyskać następujące stawki diet, które nie były objęte podatkiem:

Nocowanie w hotelu: 733 koron
Nocowanie w kwaterze bez możliwości gotowania: 315 koron
Nocowanie w kwaterze lub prywatnie z możliwością gotowania: 205 koron.

Stawki diet w 2018 roku wciąż nie są jasne. Przed świętami Bożego Narodzenia LO (Konfederacja Związków Zawodowych) będzie negocjować z państwem na ten temat. W ostatnim tygodniu przed świętami norweskie Ministerstwo Finansów ma podać ostateczne stawki.

Należy pamiętać, że od tegorocznych stawek diet nieobjętych podatkiem, w 2018 roku trzeba będzie odliczyć 150 koron. W związku z tym, stawki diet nieobjętych podatkiem od 2018 roku mogą kształtować się następująco:

Nocowanie w hotelu: 583 koron
Nocowanie w kwaterze bez możliwości gotowania: 165 koron
Nocowanie w kwaterze lub prywatnie z możliwością gotowania: 55 koron.

UWAGA! Państwowe stawki diet nie będą modyfikowane. Natomiast od przyszłego roku nowością będzie to, że diety zostaną podzielone na dwie części: jedną w wysokości 150 koron objętych podatkiem oraz drugą – pozostałą część stawki wolną od podatku. Ta sama zasada stosowana jest obecnie w Norwegii w przypadku tzw. „kilometrówki”.

Dodatkowe wydatki dla kierowców ciężarówek?

Zgodnie z frifagbevegelse.no zmiany w zasadach opodatkowania diet mogą szczególnie dotknąć kierowców podróżujących na długie dystanse. Kierowcy mają ustawowo ustalony odpoczynek, podczas którego nie mogą prowadzić pojazdu. Nie mają wówczas możliwości gotowania i są zdani na kupowanie ciepłych posiłków i napojów w restauracjach czy zajazdach.

W takiej sytuacji kierowcom przysługuje 315 koron diety dziennie. Jednak zgodnie z umową o transporcie towarowym, dieta powinna być wypłacana według tego, co władze każdorazowo uznają za „dietę wolną od podatku”. Oznacza to, że kierowcy straciliby nie tylko podatek od 150 koron, ale całą tę kwotę, gdyż od przyszłego roku ma ona zostać opodatkowana. Zatem, z 315 koron przysługujących im dotychczas, pozostałoby im zaledwie 165 koron przysługującej dziennie diety.  Z tych pieniędzy kierowcy muszą kupić nie tylko ciepłą kolację w zajeździe, ale także jedzenie na cały dzień.

Według frifagbevegelse.no zmiany w opodatkowaniu diet mogą doprowadzić do spadku płac o 30-40 tys. rocznie dla kierowców jeżdżących na długie dystanse.

Norweski Związek Pracowników Transportu zwrócił się do partii rządzących o ponowne rozpatrzenie swojej propozycji zmian odnośnie diet.

Póki co Skatteetaten nie zamieściło oficjalnych informacji, jaki (i czy w ogóle) wpły zmiany będą miały na osoby, które rozliczają się w statusie pendler.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
GUEST .
GUEST . 06-12-2017 10:57

Do @admina
Nie wydaje mi się że słów których użyłem w usuniętym komentarzu "ciapate nygusy" w jakikolwiek sposób naruszalyby regulamin. Moim zdaniem na portalu istnieją gorsze komentarze na które Wy czasem nie reagujecie. Pozdrawiam

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Grekap1
Grekap1 04-12-2017 18:32

TYLKO niech pomyślą o osobach które wyjeżdżają lub są oddelegowane do sąsiednich gmin aby tam zarobić na życie . Jeśli się opodatkuje diete to nikomu za parę koron więcej nie będzie się chciało opuścić rodziny i podjąć pracę w sasiedniej gminie. A co za tym idzie wzrost bezrobocia i dodatkowe obciążenie budżetu państwa.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 04-12-2017 14:39

A co z dietami osob rozliczajacych się jako pendler?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas