Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Zarobki w Norwegii wzrosły najbardziej od 14 lat. Przyćmiły je jednak koszty życia

Monika Pianowska

06 lutego 2023 15:23

Udostępnij
na Facebooku
Zarobki w Norwegii wzrosły najbardziej od 14 lat. Przyćmiły je jednak koszty życia

Podwyżki trudno było odczuć przez rosnące koszty, a siła nabywcza spadła. stock.adobe.com/licencja standardowa

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Norwegii wzrosło w ubiegłym roku o 2 360 koron do 53 150 koron. To skok o 4,6 proc. w porównaniu z 2021 r. i najwyższy wynik od 14 lat, pisze Centralne Biuro Statystyczne (SSB) w najnowszym raporcie.
Mimo to podwyżki trudno było odczuć przez rosnące koszty, a siła nabywcza spadła. W 2022 r. wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) wyniósł 5,8 proc. – Zeszłoroczny wzrost płac jest najwyższy, jaki zmierzyliśmy od 2008 r. Jednak byliśmy w stanie robić zakupy średnio za mniej, ponieważ ceny wzrosły znacznie bardziej – mówi kierownik sekcji Tonje Køber z SSB.

Nauczyciele pokrzywdzeni

W sektorze edukacyjnym wypłaty miały zostać podniesione o zaledwie 2,3 proc., i to po strajku. Służba zdrowia i usługi społeczne także odnotowały nieco niski wzrost płac, wynoszący 3,6 procent, wskazuje SSB. Tymczasem w przemyśle naftowym (w kategorii górnictwo i wydobycie) miesięczne wynagrodzenie wzrosło aż o 7,6 proc. do 82 130 koron. To najwyższy wynik wśród ze wszystkich obszarów biznesowych.

Podane przykłady zarobków to wynagrodzenia brutto.

W przemyśle dynamika płac była również wyższa niż obserwowano w ostatnich latach. Miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 5,4 proc., na co wpłynął m.in. przemysł meblarski, maszynowy i chemiczny. Wśród zawodów, które odnotowały w zeszłym roku najwyższy wzrost zarobków, znaleźli się także pracownicy katerek (z 46 450 do 50 100 koron), barmani (z 31 230 do 33 360 koron) czy spedytorzy (z 50 690 do 53 920 koron).

Po przeciwległym biegunie oprócz nauczycieli znaleźli się m.in. pracownicy centrum obsługi klienta (z 41 610 do 42 580 koron) oraz agenci i zarządcy nieruchomości (z 74 970 do 75 970 koron).
Barman to jeden z zawodów, które w zeszłym roku zaliczyły jeden z najwyższych wzrostów płac.

Barman to jeden z zawodów, które w zeszłym roku zaliczyły jeden z najwyższych wzrostów płac.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Mężczyźni zarabiają więcej

Jednocześnie urząd statystyczny zauważa, że powiększyła się również różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn w Norwegii. Pod koniec 2022 r. płace żeńskich pracowników stanowiły 87,6 proc. pensji mężczyzn. To spadek z 87,9 proc. w skali roku.
Podczas gdy podwyżki męskich pracowników wyniosły 4,7 proc. w latach 2021-2022, w przypadku kobiet płace podniesiono w analogicznym okresie o 4,4 proc. – Jedną z przyczyn niższego wzrostu wynagrodzeń kobiet jest ogólnie niski wzrost wynagrodzeń w sektorze gminnym. Pracuje tam wiele kobiet – mówi Tonje Køber.

Źródło: SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok