Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ułatwienie dla zatrudnionych w Norwegii. Sami mogą sprawdzić, czy otrzymują odpowiednie wynagrodzenie Praca i pieniądze
Monika Pianowska 01 lutego 2018
12:00

Ułatwienie dla zatrudnionych w Norwegii. Sami mogą sprawdzić, czy otrzymują odpowiednie wynagrodzenie

4
Skomentuj
Kwestia minimalnych stawek gwarantowanych przez zbiorowy układ pracy dotyczy od niedawna także branży hotelarskiej czy gastronomicznej. fotolia.com/ fot. auremar/ royalty free
Coraz więcej osób znajduje w Norwegii zatrudnienie w ramach zbiorowego układu pracy, który – czego nie wszyscy są świadomi – od 1 stycznia bieżącego roku gwarantuje pensję w wysokości przynajmniej stawki minimalnej.
Płaca może się jednak różnić w zależności od profesji, wykształcenia czy zdobytych certyfikatów. Gdzie sprawdzić, jaka kwota przysługuje zatrudnionemu?
Reklama
Naprzeciw osobom, które chciałyby zweryfikować, czy otrzymują należne wynagrodzenie, wychodzi przedsiębiorstwo świadczące m.in. usługi doradcze, PwC. Firma opracowała kalkulator dostępny online, za pomocą którego zarówno pracodawca, jak i zatrudniony może sprawdzić, czy wyliczona comiesięczna kwota dla pracownika jest zgodna z normami prawnymi.

Czy pracodawca jest wobec mnie uczciwy?

Kwestia minimalnych stawek gwarantowanych przez zbiorowy układ pracy dotyczy szczególnie branży budowlanej, elektrycznej i sprzątającej, a od niedawna również osób zatrudnionych w restauracjach czy hotelach.

Układ zbiorowy pracy to porozumienie zawierane pomiędzy pracodawcami lub organizacjami pracodawców a związkiem lub związkami zawodowymi. Może określać szerzej i korzystniej uprawnienia pracownicze uregulowane powszechnie w kodeksie lub innych przepisach, lecz nie może zawierać przepisów mniej korzystnych dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

Niekiedy forma zatrudnienia, na przykład na pracę zmianową, może okazać się kłopotliwa przy prawidłowym wyliczeniu minimalnej stawki. Internetowy kalkulator PwC znacznie ułatwia sprawę. Po wpisaniu takich danych, jak m.in. branża, wiek, liczba przepracowanych godzin i ostatecznie pensja, zainteresowany dowie się, czy pracodawca wypłaca mu należne wynagrodzenie.
Narzędzie jest dostępne bezpłatnie w dwóch wersjach językowych: norweskiej i angielskiej pod tym adresem.
Przykładowy rezultat obliczeń z kalkulatora stawek, wykazujący nieprawidłowości w wysokości wypłacanej miesięcznej pensji.
Przykładowy rezultat obliczeń z kalkulatora stawek, wykazujący nieprawidłowości w wysokości wypłacanej miesięcznej pensji. https://minstelonn.pwc.no/screenshot/pwc.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
pawel marcinkowski
pawel marcinkowski 10-02-2018 09:10

W Norge pracuję od 11 lat i w warsztatach autoryzowanych nie ma stanowiska elektryk samochodowy, każdy mechanik wykonuje diagnozy i naprawy elektryczne. tak samo jest z dodatkowym wyposażeniem/ też robota mechanika. skomplikowane diagnozy i kontakt z działem technicznym to zajęcie technika. stawka min 200 nok plus bonus.
Panmaxa

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
mmxx .
mmxx . 02-02-2018 20:54

Czy wiecie może jakie są zarobki elektryków samochodowych z doświadczeniem

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
RAFAŁ ROGIŃSKI
RAFAŁ ROGIŃSKI 01-02-2018 18:58

JAK JEST MINIMALNA STAWKA GODZINOWA NA FERMIE

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas