Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Firma łososiowa przegrała z Polakami w sądzie. Teraz ogłasza bankructwo Praca i pieniądze
Maja Zych 20 lutego 2020
13:24

Firma łososiowa przegrała z Polakami w sądzie. Teraz ogłasza bankructwo

2
Skomentuj
Na razie wyrok sądu, zgodnie z którym polskim pracownikom przysługuje ponad 18 milionów koron odszkodowania, nie jest jeszcze prawomocny. Adobe Stock / licencja standardowa / memyjo
Zgodnie z informacjami norweskich mediów 19 lutego firma z branży łososiowej, Sund Laksepakkeri, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorstwo w lipcu przegrało proces, który wytoczyli im polscy pracownicy – Sąd Rejonowy w Bergen uznał wówczas, że spółka wbrew prawu nie chciała zatrudnić Polaków, ponieważ ci należeli do związków zawodowych. Dodatkowo zgodnie z wyrokiem na przedsiębiorstwo nałożono karę finansową w wysokości 18,1 miliona koron.
Teraz wszystko wskazuje na to, że mimo wygranej w sądzie, polscy pracownicy mogą nie otrzymać należnego odszkodowania ze względu na bankructwo Sund Laksepakkeri.
Reklama

Zła wiadomość dla Polaków

Wyrok w sprawie polskich pracowników przeciwko firmie Sund Laksepakkeri zapadł w lipcu 2019 roku – przedsiębiorstwo złożyło jednak apelację, a kolejna rozprawa zaplanowana była na kwiecień tego roku. W tym tygodniu przedstawiciele firmy poinformowali jednak, że ze względu na problemy finansowe ich spółka jest zmuszona ogłosić upadłość jeszcze przed uzyskaniem wyroku Sądu Okręgowego.

Bankructwo może mieć poważne konsekwencje dla grupy 45 Polaków, którym sąd przyznał łącznie 18,1 miliona koron odszkodowania – będzie to bowiem oznaczało, że mogą oni stracić jakąkolwiek szansę na uzyskanie zasądzonej kwoty.

Dyskryminowali związkowców

Sund Laksepakkeri w 2018 roku przejęło produkcję łososia w Sekkingstad, zaledwie kilka dni po bankructwie spółki Norse Production. Norweskie prawo pracy w przypadku upadłości daje byłym pracownikom gwarancję pierwszeństwa zatrudnienia w nowej firmie, jeśli można ją uznać za kontynuację poprzedniej działalności. Sund Landspakkeri, którą założyło trzech kierowników Norse Production, przejęła nie tylko dotychczasowe lokale, ale też dostawców i klientów. Mimo to 45 byłych pracowników nie otrzymało umów w nowym zakładzie – w lipcu 2019 roku Sąd Rejonowy w Bergen przyznał racje Polakom, którzy uważali, że przyczyną niezatrudnienia była ich przynależność do związków zawodowych.  

O komentarz w sprawie poprosiliśmy członków zarządu firmy Sund Laksepakkeri. Wciąż czekamy na odpowiedź.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kauczukowy
Kauczukowy 22-02-2020 11:38

Takie juz jest norweskie prawo niestety Ta sama firma zarzadzana przez te same osoby z bankrutowala drugi raz w przeciagu 20 miesiecy

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Keri H
Keri H 21-02-2020 13:19

Teraz ci sami ludzie znowu otworza firme pod inna nazwa i przejma wszelkie aktywa po ostatniej, a tak samo kontrachentow itd, oprocz zobowiazan finansowych.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Ile muszę zarabiać, aby dostać kredyt w Norwegii?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas