Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Coraz więcej uchodźców uczy się lub pracuje. To najlepsze wyniki od 10 lat Praca i pieniądze
Maja Zych 03 lipca 2019
11:50

Coraz więcej uchodźców uczy się lub pracuje. To najlepsze wyniki od 10 lat

14
Skomentuj
Problem bezrobocia wśród uchodźców wciąż jest jednak dużym problemem, z którym muszą poradzić sobie norweskie władze. pexels.com / CC0 Creative Commons
Dane Ministerstwa Edukacji (kunnskapsdepartementet) z 2018 roku pokazały, że coraz więcej uchodźców, którzy ukończyli program wprowadzający (introduksjonsprogram), znajduje pracę lub kontynuuje edukację. Łącznie aż 55 proc. uczestników zakończyło kurs sukcesem – jak czytamy w komunikacie prasowym ministerstwa, są to najlepsze wyniki od dziesięciu lat.
Wciąż istotnym problemem jest jednak niska aktywność zawodowa wśród kobiet, które dużo częściej niż mężczyźni decydują się na pozostanie w domu.
Reklama

Introduksjonsprogram, czyli program wprowadzający dla nowo przybyłych uchodźców i ich rodzin, podczas którego mają możliwość nauki norweskiego i szybciej zacząć dalszą naukę lub pracę. Kurs jest obowiązkowy i organizowany przez gminę w miejscu zamieszkania.

Widać zmiany na lepsze

Poprawiające się statystyki dotyczące aktywności uchodźców przybyłych do Norwegii są dużym powodem do zadowolenia. Jest to bowiem nie tylko skuteczny sposób na poprawienie integracji w społeczeństwie, ale też duże odciążenie finansowe – im więcej osób pracuje, tym lepiej funkcjonuje norweski system państwa opiekuńczego.

– To ważne, że więcej osób rozpoczyna pracę i jest w stanie wyżywić siebie i rodzinę oraz skorzystać z zasobów, które przysługują każdemu człowiekowi. Jest to także niezbędne do zapewnienia równowagi społeczeństwa dobrobytu – powiedział minister nauki i integracji Jan Tore Sanner.

Minister dodał też, że duże znaczenie ma także większa chęć do dokształcania się wśród uchodźców, co jest w stanie znacznie poprawić ich sytuację na rynku pracy oraz zapewnić większe bezpieczeństwo zatrudnienia.

– W kraju, gdzie zanika coraz więcej stanowisk dla niewykwalifikowanych osób i rosną wymagania względem kompetencji, to bardzo zadowalające i mądre, że pojedyncze osoby stawiają na edukację. Badania wyraźnie mówią też, że wykształcenie zdobyte w Norwegii chroni przed wypadnięciem z rynku pracy.

Wciąż zbyt mało kobiet pracuje

Jak pokazują statystyki, wciąż istnieje duża różnica między aktywnością zawodową i edukacją wśród kobiet i mężczyzn – znaczną część osób, które pozostają poza rynkiem pracy i nie kształcą się, stanowią właśnie kobiety. Często mowa jest tutaj o matkach, które mając pod opieką dzieci, decydują się zostać w domu, natomiast rolę żywiciela rodziny przejmuje mężczyzna.

– Chociaż zarówno mężczyźni, jak i kobiety radzą sobie w tym roku lepiej niż w poprzednim, widzimy, że mężczyźni faktycznie lekko odbiegają. Musimy dlatego dalej pracować nad strategią integracji i umocnić ukierunkowane zawodowo inicjatywy dla kobiet, a także otworzyć się na współpracę z przedsiębiorcami społecznymi, aby zwiększyć liczbę osób zaczynających pracę – podsumował minister edukacji i integracji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 06-07-2019 01:08

jurijgagarin napisał:
A WIDZE ŻE REDAKORZY SAMI WSAWIAJĄ MINUSKI BO JESZCZE WCZEŚNIE RANO BYŁY ZIELONE ŁAPKI . WIECIE CO JESTŚCIE TAKIMI LEWAKAMI Z RÓŻOWĄ FLAGĄ ŻE NIE CHCE NAWED TEGO KOMENTOWAĆ

Awanturujące się pijaki z Pl nie tylko na pokładach samolotów. Tą drogą nie trafisz na pierwsze strony gazet dziewczynko.

-68
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 05-07-2019 20:31

baster pl napisał:
Zabrac darmozjadom socjale a problem sam sie rozwiaze.
Sam jestes darmozjadem,znam wielu polakow,ktorzy ciagna tutaj zasilki,jak ci sie nozka powinie to pierwszy po socjal polecisz,ale takim falszywym ludziom to brac jest okey,a jak trzeba pracowac to krzywda sie dzieje,i wszyscy,ktorzy chwilowo pobieraja zasilki a w przyszlosci odrobia placac podatki zabrac bys chcial,jestes jak ten Jonasz Koran-Mikke sam ani godziny nie przepracowal jako pracownik a wie jak maja zyc inni,to jak pijak co tlumaczy trzezwemu co ma robic..

-64
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 05-07-2019 20:10

A WY BOICIE SIĘ NAWED WŁASNEGO CIENIA NIE MÓWIĄC O WOLNYM SŁOWIE I WYPOWIEDZI ŻYJCIE W TEJ ZAKŁAMANEJ NORWEGI A JA W WOLNEJ POLSCE

-31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 05-07-2019 20:08

A WIDZE ŻE REDAKORZY SAMI WSAWIAJĄ MINUSKI BO JESZCZE WCZEŚNIE RANO BYŁY ZIELONE ŁAPKI . WIECIE CO JESTŚCIE TAKIMI LEWAKAMI Z RÓŻOWĄ FLAGĄ ŻE NIE CHCE NAWED TEGO KOMENTOWAĆ

-19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 04-07-2019 19:45

Key Ar,,,,,,, masz racje to są sami inrzynierowie i doktorzy nauk ścisłych ale z prac fizycznych nauczyli się uprawać dżoging , biegają do NAV kazdego poranka po socjal

-10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 04-07-2019 18:25

Solomun, jak na razie to sztuczna inteligencja bez problemu ogra szachistę, ale nie potrafi głupiej piłki chwycić i nią rzucić bo jest zbyt wielka ilość możliwości. Szpadla pewnie taki robot tez by nie potrafił trzymać, wiec zanim sztuczna inteligencja dokona ogromnego skoku po czym nas wyeliminuje to będzie czas ze spec od łopaty będzie miał lepiej niż magler giełdowy... Niestety tylko zmiany klimatyczne mogą powstrzymać nas przed nasza głupota i cofnąć nasz rozwój do mądrzejszego etapu. Na chwilę obecna roboty wykorzystywane są by bogacze mogli redukować etaty i zarabiać tyle kasy by nie wiedzieć co z nią robić... Zachęcenie uchodźców do pracy to największy, a może jedyny sukces ostatnich rzadow.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 04-07-2019 15:40

Leczyć się u "uchodźcy -doktora" to nie problem....problemem za to jest jego ewentualny brak znajomości zawodu...

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Key Ar
Key Ar 04-07-2019 09:15

Nareszcie zasila Norwegie wyksztalceni uchodzcy. Niedlugo bedziecie sie chodzic leczyc do doktora-uchodzcy, moi Polonorki hihi

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 04-07-2019 07:47

jurijgagarin napisał:
Redakcja usuwa wpisy bo prawda w oczy kole ja pisze tylko o rozmnarzaniu się muzułmanów . A u mnie w Polsce nie ma takiego problemu z ciapatymi

Proponuje spojrzec w lustro.

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 03-07-2019 22:06

A na temat ciapatych to niech redakcja sobie poczyta na Wirtualnej Polsce jak to od szejka Emiratów Arabskich uciekła do Angli jego żona jedna z jego sześciu żon dlatego że się dowiedziała że torturował własną córke

-25
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas