Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Budowlańcy nie dają za wygraną. Będzie kolejny strajk przeciwko pośrednikom pracy Praca i pieniądze
Monika Pianowska 30 stycznia 2018
14:00

Budowlańcy nie dają za wygraną. Będzie kolejny strajk przeciwko pośrednikom pracy

3
Skomentuj
Pracownicy branży budowlanej dalej dochodzą swoich praw u agentów pośrednictwa. pixabay.com/ fot. anneileino/ CC0 Creative Commons
Pracownicy branży budowlanej z Oslo i okolic powtórzą strajk polityczny przeciwko agencjom pośrednictwa pracy. Manifestujący zgromadzą się ponownie pod Stortingiem w marcu. Akcja protestacyjna ma godzić w pośredników zatrudniających budowlańców w okolicy Oslofjord (Akershus, Buskerud, Oslo, Østfold og Vestfold).
15 listopada pod siedzibą norweskiego Parlamentu pojawiło się około 2 tysięcy przeciwników działalności biur pośrednictwa pracy. Strajk odbędzie się ponownie 6 marca z inicjatywy czterech związków zawodowych (elektromonterów, budowlańców, hydraulików i monterów wind) we współpracy ze stołecznym oddziałem norweskiej konfederacji (LO). Protestanci mają się spotkać przy Karl Johans gate 22 ok. godz. 14:00.
Reklama

Politycy po stronie pracowników

Manifestujący reprezentanci branży budowlanej mogą liczyć na wsparcie polityków z Partii Pracy (Ap), Socjalistycznej Partii Lewicy (SV), Norweskiej Partii Centrum (Sp) oraz Partii Czerwonych (Rødt), która jako jedyna opowiada się za delegalizacją agencji pośrednictwa pracy w regionie Oslofjorden. Partie muszą jednak wypracować wspólne stanowisko przed 27 lutego. 15 marca bowiem w Stortingu odbędzie się debata na temat zmian w Ustawie o środowisku pracy.

Nie chcą monopolu pośredników

Podstawowym problemem w oczach przedstawicieli związków zawodowych oraz pracowników zatrudnionych przez biura pośrednictwa są niestabilne umowy, które nie gwarantują wynagrodzenia w czasie choroby lub urlopu wypoczynkowego. Podkreślają, że agencje łamią podstawowe zasady dotyczące normowanego czasu pracy, jak również nadgodzin.
Organizatorzy protestu jako główne argumenty przeciwko agencjom pracy tymczasowej wytaczają ponadto, że pośrednicy nie zapewniają dogodnych warunków pracy na placach budowy, nie organizują szkoleń ani praktyk, doprowadzają do zmniejszenia produktywności. Oprócz tego agencje zdominowały rynek w branżach budowlanych i czerpią korzyści z samego faktu zatrudnienia pracownika.

Strajk polityczny w Oslo ma na celu zapewnienie osobom współpracującym z biurami pośrednictwa stabilnych umów na pełen etat oraz stałego wynagrodzenia.

Redakcja czeka na komentarz przedstawiciela jednej z firm budowlanych z regionu Oslofjord.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Dobrze by bylo gdyby cos wywalczyli. Dzisiaj wielu posrednikow zajmuje sie glownie braniem na siebie oskarzen o ewentualne lamanie prawa pracy a korzystajacy z ich uslug pracodawcy moga umywac rece. Niestety zwiazki zawodowe sa dzisiaj trampolina dla politykow i niewiele zajmuja sie rzeczywistymi problemami pracownikow.

14
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Andrzej mikucki
Andrzej mikucki 30-01-2018 19:35

To parlament norweski pozwolił na takie umowy (stałe zatrudnienie bez gwarantowanej wypłaty ),zadowolone są tylko bemanningi i Nav -jak ktoś odmówi pracy na taką głupią umowę to Nav wstrzymuje dagpenger na 3 miesiące(a po drugim razie na 6 miesięcy).Wszyscy są zadowoleni ,tylko nie pracownicy.

32
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas