Polityka

Wprowadzenie podwójnego obywatelstwa coraz bardziej możliwe. Większość jest na „tak”

Maja Zych

28 maja 2018 11:54

Udostępnij
na Facebooku

Temat podwójnego obywatelstwa jest w Norwegii poruszany już od dłuższego czasu. MN

Rząd jeszcze grudniu zeszłego roku wysłał do konsultacji (høring) propozycję wprowadzenia w Norwegii podwójnego obywatelstwa. Znaczna większość organów doradczych wyraziła się pozytywnie na temat projektu – teraz rząd pracuje nad przygotowaniem ustawy, która miałaby znieść obecne przepisy.
Może to oznaczać, że już niedługo imigranci nie będą musieli zrzekać się obywatelstwa swojego kraju, aby zostać obywatelem Norwegii.
Reklama

Podczas gdy komitety pracują nad jakimś projektem, mogą one zwołać spotkanie, na którym zaproszeni doradcy wyrażają swoje opinie i odpowiadają na pytania. Zazwyczaj są to specjaliści w danej dziedzinie i osoby bezpośrednio z nią związane.

Pozytywne opinie

Podczas konsultacji zdecydowana większość z ponad 300 zaproszonych doradców pozytywnie zareagowała na rządową propozycję zmian przepisów. Wśród nich znalazło się wielu Norwegów mieszkających za granicą, którzy chcieliby zatrzymać lub odzyskać norweskie obywatelstwo. Może mieć to duży wpływ na decyzję polityków, którzy będą głosować za zatwierdzeniem ustawy – opinie ekspertów znacznie zwiększają szanse rządu na przeforsowanie zmian. Jeśli tak się stanie, w Norwegii już w niedalekiej przyszłości dozwolone będzie podwójne obywatelstwo.

Środek w walce z terroryzmem

Partia Postępu (Frp) widzi w zmianie przepisów szansę na lepsze dbanie o bezpieczeństwo, a także zwalczanie terroryzmu w kraju. Podwójne obywatelstwo da im bowiem możliwość pozbawienia norweskiego paszportu osób, które zostaną skazane za przestępstwa stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa Norwegii.

– Podwójne obywatelstwo jest warunkiem, aby odbierać norweskie obywatelstwo z powodu działań terrorystycznych i podobnych – powiedziała w grudniu zeszłego roku ówczesna Minister Imigracji i Integracji Sylvi Listhaug.

Zbyt dużo wyjątków

Obecne przepisy zabraniają posiadania podwójnego obywatelstwa – wyjątkiem są dzieci imigrantów urodzone w Norwegii. Wśród nich najczęściej znajdują się uchodźcy z krajów takich jak Somalia czy Pakistan. Osoby dorosłe, które chcą przyjąć norweskie obywatelstwo, muszą – w teorii – zrzec się najpierw swojej dotychczasowej narodowości i udokumentować minimum siedmioletni pobyt w Norwegii. Aż 60 proc. wniosków o możliwość zatrzymania obydwu obywatelstw w latach 2010-2017 było jednak akceptowanych – pokazuje to, że podwójne obywatelstwo, mimo obowiązujących przepisów, jest dość częstą praktyką.

– Większość osób, które zostają Norwegami, za sprawą wniosku mogą zatrzymać swoje wcześniejsze obywatelstwo wraz z norweskim. Jeśli ktoś jednak urodzi się Norwegiem, automatycznie traci norweskie obywatelstwo, kiedy staje się obywatelem innego kraju. Uważam, że jest to nierozsądne – mówiła Listhaug.

Czy po zmianie przepisów będziesz ubiegał/ubiegała się o norweskie obywatelstwo?
Tak
86.6%
Nie
13.4%
łącznie głosów: 2186
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram