Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Większość w Stortingu chce złagodzić prawo pobytowe. Nadchodzi nowa fala młodych azylantów? Polityka
Maja Zych 11 października 2017
08:00

Większość w Stortingu chce złagodzić prawo pobytowe. Nadchodzi nowa fala młodych azylantów?

4
Skomentuj
Trine Skei Grande i jej partia Venstre są przeciwne obecnym rozwiązaniom. flickr.com / Venstre / CC BY-SA 2.0
Chrześcijańska Partia Ludowa (KrF) i Lewica (Venstre) chcą zmian w prawie pobytowym dla nieletnich azylantów. Sprzeciwiają się przymusowemu odsyłaniu do ojczyzny osób, które skończyły 18 lat, i chcą złagodzenia przepisów. Rząd boi się jednak, że zmiany mogłyby spowodować napływ nowej fali młodych azylantów do Norwegii.
Powodem dyskusji na ten temat są coraz częstsze doniesienia o ucieczkach z ośrodków dla azylantów nieletnich rezydentów Norwegii, którzy wkrótce mają być odesłani z powrotem do ojczyzny. Do obrad i głosowania parlamentarnego w tej sprawie może dojść już jesienią.

„Bezlitosne rozwiązanie”

KrF i Venstre stanowczo sprzeciwiają się praktyce odsyłania dzieci do ojczyzny w momencie ukończenia 18. roku życia. Coraz częściej w norweskich mediach można przeczytać o młodych osobach, które uciekają z ośrodków jeszcze przez osiągnięciem pełnoletniości, aby uniknąć deportacji do ojczyzny. Najwięcej takich przypadków dotyczy osób pochodzących z krajów ogarniętych konfliktami zbrojnymi, takich jak Afganistan.

– Nie chcemy wracać do Afganistanu. Wszyscy wiedzą, co się tam dzieje – tłumaczyli w rozmowie z TV2 dwaj chłopcy, którzy we wrześniu uciekli z ośrodka.

Takiemu traktowaniu młodzieży sprzeciwiają się też organizacje humanitarne, takie jak Czerwony Krzyż i Amnesty International.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama

Mają większość parlamentarną

Propozycja wysunięta przez Chrześcijańską Partię Ludową oraz Lewicę ma szansę zostać przegłosowana. Wśród zwolenników zmian w prawie pobytowym znajduje się także Partia Pracy, z pomocą której uzyskają parlamentarną większość. Przedstawiciele Ap zgadzają się, że nie można jednocześnie dawać małoletnim schronienia i mówić im, że muszą opuścić kraj w wieku 18 lat. Ponadto są przeciwni wysyłaniu młodych ludzi w strefy objęte wojną, takie jak Afganistan.

W poprzednich latach prawie wszystkie wnioski dotyczące azylu dla samotnych dzieci były rozpatrywane pozytywnie. Dopiero zeszłej jesieni rząd z pomocą Partii Pracy (Ap) i Partii Centrum (Sp) zaostrzył wymagania i coraz więcej osób zaczęło otrzymywać jedynie pozwolenie na tymczasowy pobyt. Oznacza to, że kiedy dziecko staje się pełnoletnie, zostaje przymusowo odsyłane do kraju swojego pochodzenia.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Solomun .
Solomun . 11-10-2017 10:51

siedzicie na dag penger i nie macie co robic i licytujecie sie na MN

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 11-10-2017 09:59

Z Polski tez wyjechales, bo sie nie przejmowales. Poswieciles swoj czas i energie w nowym kraju i znowu bedziesz wyjezdzal?

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jan Kowalski
Jan Kowalski 11-10-2017 09:21

Mozesz zawsze wyjechac I sie nie przejmowac.

-2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
high octane
high octane 11-10-2017 08:57

Jak tu miec jakikolwiek szacunek do norweskiej panstwowosci, kiedy sami pchaja swoj kraj w przepasc.

17
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas