Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

USA powiększy norweską bazę lotniczą w Rygge. Wyda na to 2 miliardy koron

Monika Pianowska

15 marca 2023 16:09

Udostępnij
na Facebooku
1
USA powiększy norweską bazę lotniczą w Rygge. Wyda na to 2 miliardy koron

Stacja lotnicza znajduje się w gminie Moss i jest kwaterą główną dowództwa Sił Powietrznych w Norwegii. wikimedia.org/ fot. Stig Andersen/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Stany Zjednoczone Ameryki zainwestują 2 miliardy koron w stację lotniczą w Rygge. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na budowę czterech hangarów dla myśliwców, zwiększenie pojemności magazynów amunicji i poprawę bezpieczeństwa wokół obiektu.
Stacja lotnicza znajduje się w gminie Moss i jest kwaterą główną dowództwa Sił Powietrznych w Norwegii. Jak informował na łamach NRK minister obrony Bjørn Arild Gram, ​​Amerykanie nie będą na stałe trzymać samolotów bojowych w Rygge, jednak będzie im przysługiwać prawo do korzystania z bazy.
Z nowych budynków, z wyjątkiem magazynów, będą mogły korzystać również wojska norweskie i inne sojusznicze.

Wspólne zwiększenie obronności

W czerwcu 2022 r. Storting zgodził się na zawarcie dodatkowej umowy o współpracy obronnej między Norwegią a USA. Ułatwia ona między innymi amerykańskie inwestycje w infrastrukturę na zjednoczonych obszarach. Rząd określił je jako stacje lotnicze Rygge, Sola i Evenes.
Zgodnie z planem projekt w Rygge ma zakończyć się do końca 2027 roku.

Zgodnie z planem projekt w Rygge ma zakończyć się do końca 2027 roku.Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Bumble Dee

Personel z USA od dawna przebywa na terenie wojskowym w Østfold, ale teraz Norwegia musi być lepiej przygotowana, aby amerykańskie myśliwce mogły szkolić się we współpracy z Norweskimi Siłami Obronnymi i innymi sojusznikami w norweskiej przestrzeni powietrznej.
Stany Zjednoczone pokryją 100 procent kosztów związanych z budową. Po jej zakończeniu infrastruktura stanie się własnością Norwegii z prawem użytkowania dla sił amerykańskich. Zgodnie z planem projekt w Rygge ma zakończyć się do końca 2027 roku.
Źródła: NRK, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Myśliwy

15-03-2023 18:53

Teraz wszystko jasne dlaczego lotnisko rygge zostalo zamknięty dla lotow cywilnych kilka lat temu .
Taki byl plan
A wmawiali co innego
A tu sie okazuje ze juz wtedy szykowali sie na wojne

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok