Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Polityka

Szefowa KE: „Czas rozważyć obowiązkowe szczepienia”

Natalia Szitenhelm-Smeja

02 grudnia 2021 09:11

Udostępnij
na Facebooku
5
Szefowa KE: „Czas rozważyć obowiązkowe szczepienia”

Szefowa KE uważa, że wobec faktu, iż duża część populacji w Europie nadal się nie zaszczepiła, należy zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązku szczepień. /zdjęcie ilustracyjne European Union, 2021/ materiały prasowe

Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, uważa, że UE powinna rozpocząć dyskusję w kwestii obowiązkowych szczepień przeciwko covid-19. Zaznacza jednak, że to państwa członkowskie miałyby podejmować ostateczne decyzje w tej sprawie.
Reklama
Przewodnicząca KE uważa, że wobec pojawienia się nowej mutacji koronawirusa - omikron - zasadnym jest, by Unia Europejska podjęła dyskusję na temat obligatoryjnych szczepień, pisze BBC. 1 grudnia Ursula von der Leyen stwierdziła, że to najwyższa pora, by omówić ten temat.

Wyścig z czasem

Von der Leyen podczas konferencji prasowej w Brukseli poinformowała, że rozprzestrzenianie się wariantu omikron - na przykładzie znanej już mutacji delta - to dla władz i organów ds. zdrowia wyścig z czasem, a szansą na walkę z mutacją są szczepienia.

- Pełne zaszczepienie i dawki przypominające zapewniają najsilniejszą ochronę [przed zakażeniem - przyp.red.] - stwierdziła szefowa KE. Poinformowała też, że ponad 360 milionów dawek szczepionek mRNA zostanie dostarczonych do końca pierwszego kwartału 2022 roku, co jest wystarczającą liczbą, by wszyscy w pełni zaszczepieni Europejczycy otrzymali dawkę przypominającą.

Trzeba o tym porozmawiać

Von der Leyen dodała jednak, że, mimo kampanii propagujących szczepienia, część populacji nadal pozostaje niezaszczepiona. Dlatego UE powinna rozważyć dyskusję. - Wobec 150 mln wciąż niezaszczepionych obywateli UE prowadzenie takich rozmów jest zasadne i zrozumiałe - powiedziała szefowa KE.

Jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej? To wymaga dyskusji, wspólnego podejścia, ale myślę, że jest to dyskusja, którą należy przeprowadzić.
~Ursula von der Leyen

Przewodnicząca dodała jednak, że to od władz danego kraju członkowskiego ostatecznie miałoby zależeć wprowadzenie takiego obowiązku. 

Pierwszym krajem Unii Europejskiej, który wprowadził nakaz szczepień na covid-19 dla obywateli, jest Austria - wymóg zaszczepienia wchodzi tam w życie od 1 lutego 2022. Z kolei w Grecji osoby powyżej 60 roku życia, które nie zaszczepiły się na covid-19, otrzymają mandat w wysokości 100 euro miesięcznie. 


bbc, komisja europejska
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Fischio00

03-12-2021 07:28

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
55555555 55555555

02-12-2021 20:08

Nie ma problemu ja to wytrzymam...pytanie tylko czy wytrzymam to Urszulka... jak ja wywiozą na taczce ?

Tomasz Tomasz

02-12-2021 20:04

To,że szczepienia będą obowiązkowe to jest pewnik, to tylko kwestia czasu.

MałeMi

02-12-2021 13:56

Omikron niby powstal.. w Afryce, tylko dziwnym zjawiskiem jest to ,iz zaczyna on byc wszedzie... moze rozpylany przez samoloty....?? a może chodzi o to ,ze ziemia ma być o dużo lżejsza... niz jest ,a zeby dokonczyc 'sprzatanie ziemi' powstana nastepne wirusy o nazwie: posejdon.. guliwer..., gargamel..., orion...., itp.. to taka wielka niewiadoma...

Locker

02-12-2021 13:30

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram