Komunikat prasowy

Omikron wykryty w Norwegii. Resort zdrowia uspokaja

Natalia Szitenhelm-Smeja

01 grudnia 2021 14:00

Udostępnij
na Facebooku
Omikron wykryty w Norwegii. Resort zdrowia uspokaja

Władze dopiero co wczoraj zapowiedziały, że nie będą ogłaszać lockdownu ani zaostrzać środków kontroli, chyba że zmusi je do tego sytuacja epidemiczna. /na zdjęciu: Ingrid Kjerkol i Jonas Gahr Støre Foto: Statsministerens kontor/flickr.com/CC BY-ND 2.0

1 grudnia resort zdrowia poinformował o czterech potwierdzonych zakażeniach mutacją omikron. To pierwsze przypadki tej odmiany wirusa w Norwegii. - Byliśmy na to przygotowani - uspokaja jednak minister zdrowia.
W środę służba zdrowia potwiedziła, że u czterech osób - dwóch w Øygarden i dwóch, które między 26 a 28 listopada przyleciały do Gardermoen z RPA - wykryto zakażenie omikronem. 

Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) poinformował, że zakażeni przebywają w izolacji w hotelach kwarantanny.

Bez paniki

Minister zdrowia Ingvild Kjerkol 1 grudnia zwołała konferencję prasową, na której poinformowała, że władze na bieżąco monitorują sytuację. Przekazała, że rząd rozważa, czy należy wzmocnić środki kontroli. - Jeśli okaże się to konieczne, zrobimy to – zapowiedziała szefowa resortu zdrowia.

Władze przekazały również informację, że w Oslo zarejestrowano do 40 przypadków zakażeń, które mogą wskazywać, że jest to mutacja omikron. Dodały, że lokalne władze będą musiały rozważyć, czy w gminach o zwiększonej presji infekcji nie wprowadzać bardziej surowych restrykcji.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok