Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Spotkanie premierów Polski i Norwegii. Padły ważne deklaracje

Natalia Szitenhelm-Smeja

09 marca 2022 09:41

Udostępnij
na Facebooku
3
Spotkanie premierów Polski i Norwegii. Padły ważne deklaracje

- Mieliśmy okazję wymienić się zdaniami na temat tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Od co najmniej dwóch tygodni Ukraińcy stawiają bohaterski opór przed rosyjską inwazją - mówił wczoraj polski premier. flickr.com/Statsministerens kontor/CC BY-NC 2.0/materiały prasowe

Szefowie rządów Polski i Norwegii rozmawiali wczoraj na temat wojny w Ukrainie. Padły także ważne deklaracje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego. - Odegramy naszą rolę. Europa może polegać na dostawach gazu z Norwegii - podkreślił norweski premier.
Reklama
Mateusz Morawiecki i Jonas Gahr Støre wieczorem 8 marca spotkali się w Oslo, by kontynuować tematy poruszone kilka dni wcześniej podczas rozmowy telefonicznej. Premierzy Polski i Norwegii omówili dalsze reakcje państw europejskich wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Istotnym punktem rozmów była także kwestia dostaw gazu do UE z Norwegii.

Bezpieczeństwo i energetyka

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, współpraca Polski i Norwegii opiera się na dwóch filarach: pierwszym jest bezpieczeństwo, drugim energetyka. Szef polskiego rządu nawiązał do reaktywacji projektu gazociągu Baltic Pipe, który jest istotnym elementem bezpieczeństwa energetycznego UE.
O Baltic Pipe i dostawach gazu z Norwegii Morawiecki i Støre rozmawiali również kilka dni wcześniej, wczoraj zaś norweski premier po raz kolejny potwierdził, że kraj fiordów zapewni Europie dostawy surowca. - Kwestia gazu jest najtrudniejsza, dlatego rola Norwegii jest tutaj kluczowa, gdyż posiada ona odpowiednie złoża - zaznaczył podczas wczorajszego spotkania Mateusz Morawiecki.

Putin się nie zatrzyma

Szefowie rządów poruszyli też kwestie wzmocnienia wschodniej flanki NATO. - Norwegia graniczy z Rosją, również Finlandią, podobnie jak państwa bałtyckie i Polska, właśnie dlatego na wschodniej flance NATO musimy być silni i zjednoczeni. Dlatego dziękuję panu premierowi za tą bardzo ścisłą współpracę. Wkrótce będziemy prowadzili ćwiczenia wojskowe w ramach NATO [Cold Response - przyp. red.], rozmawialiśmy również na temat wzmocnienia flanki wschodniej NATO, ponieważ chcemy być możliwie najbardziej zjednoczeni i silni - mówił wczoraj Mateusz Morawiecki.
Ćwiczenia Cold Response odbędą się w marcu i kwietniu, weźmie w nich udział ok. 30 tys. żołnierzy z 27 krajów. Rosja odrzuciła zaproszenie do obserwowania ćwiczeń.

Ćwiczenia Cold Response odbędą się w marcu i kwietniu, weźmie w nich udział ok. 30 tys. żołnierzy z 27 krajów. Rosja odrzuciła zaproszenie do obserwowania ćwiczeń.Źródło: Sigurd Tonning-Olsen /Forsvaret/ materiały prasowe

Szefowie rządów omówili także sytuację w Ukrainie, a także wpływ rosyjskiej agresji na bezpieczeństwo w Europie. Jak zaznaczył polski premier, “Ukraińcy bronią nie tylko swojej niepodległości i suwerenności, ale też całej Europy. Putin nigdy się nie zatrzyma, będzie stale rozszerzał swoje imperium”.

Polska i Norwegia “nieprzyjazne”

7 marca Rząd Federacji Rosyjskiej wpisał m.in. Norwegię i kraje UE na listę państw, które “dopuszczają się nieprzyjaznych działań przeciwko Rosji, jej firmom i obywatelom” za sankcje nałożone na reżim.
kprm, smk, gov.pl
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

13-03-2022 10:02

...może teraz w Polsce zrozumieja ,dlaczego się śmiała...
...na Ukrainie prezydentem został komik...naszemu też niewiele brakuje...
...Ps. panie prezydencie ,nawet czytając z kartki,trzeba przećwiczyć w obecności profesjonalnego tłumacza...tylko nie agenta ,oczywiście ...każda literka ma znaczenie..
...niejeden w swoim życiu mówiąc po angielsku pomylił koguta z fiute.

LewySierpowy

13-03-2022 09:23


Co on bierze przed spotkaniami?

A po cichu lizał żeby podpisali umowę na mocy której Norwedzy będą na życzenie przesyłać dane o zarobkach Kowalskiego w Norwegi......Jak maliniak nie tak dawno, gdy przyjechał niby szukać rynku na polskie jabłka.....

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram