Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rekordowa liczba Polaków za granicą zagłosuje w drugiej turze: serwery MSZ nie wytrzymały obciążenia Polityka
Emil Bogumił 30 czerwca 2020
14:25

Rekordowa liczba Polaków za granicą zagłosuje w drugiej turze: serwery MSZ nie wytrzymały obciążenia

3
Skomentuj
Polacy mieszkający za granicą twierdzą, że nie każdy otrzymał możliwość dopisania się do spisu wyborców. MN
Niemal 100 tys. Polaków mieszkających w państwach europejskich dopisało się do spisu wyborców przed II turą wyborów prezydenckich. Nie obyło się jednak bez komplikacji. Godzinę przed końcem zapisów portal eWybory.pl przestał działać.
Jak policzył Krzysztof Lisek, zaangażowany w kampanię Rafała Trzaskowskiego za granicą, w II turze wyborów weźmie udział rekordowa liczba Polonii – ponad 500 tys. wyborców. Jak z kolei policzył dziennikarz Jakub Krupa, tylko w Wielkiej Brytanii, gdzie przebywa ponad 900 tys. osób z polskim obywatelstwem dopisało się ponad 50 tys. osób. W Norwegii, gdzie mieszka niespełna 120 tys. Polaków, przybyło 5 tys. głosujących.

„Ta strona obecnie nie działa”

Chętni mogli dołączyć do spisu wyborców tylko 29 czerwca. Okazało się, że godzinę przed zamknięciem procesu, strona MSZ ewybory.msz.gov.pl przestała działać. Jak czytamy na portalu branżowym Spider’sWeb, najprawdopodobniej system nie wytrzymał zwiększonego zainteresowania, a zanim nastąpiła awaria, udało się dopisać niemal 100 tys. wyborcom z Europy.
screenshot
screenshot
Poseł Maciej Kopiec zwrócił z kolei uwagę, że resort od 120 dni nie opłacił certyfikatu bezpieczeństwa portalu eWybory. – Za jej pośrednictwem przetwarzane są bardzo wrażliwe dane obywateli. [...] Sytuacja jest kuriozalna na kilku poziomach. Po pierwsze system eWybory to świeża sprawa. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło zapytanie ofertowe dla rozwoju tego systemu ledwie półtora roku temu, w styczniu 2019 r. [...] Może więc jednak zaoferowana przez MSZ maksymalna kwota 140 tys. zł na poprawienie systemu była zbytnią oszczędnością – zwracają uwagę redaktorzy Spider’sWeb,

35 minut przed zakończeniem głosowania Ministerstwo Spraw Zagranicznych wysłało Tweeta, w którym poinformowało, że dopisać można się również mailowo. Sporo osób mieszkających za granicą jest jednak niezadowolonych z zaistniałej sytuacji. Wyrazy niezadowolenia widoczne są również na grupach dyskusyjnych Polonii norweskiej.
Screenshot
Screenshot Fot. Polacy w Norwegii, Facebook

Zagranica wybrała Trzaskowskiego

Wyborcy za granicą podejmowali zdecydowanie inne decyzje od Polaków mieszkających w kraju. Spośród 311 124 dostarczonych kart, 48,13 proc. krzyżyków postawionych było przy nazwisku Rafała Trzaskowskiego. 20,86 proc. głosujących wybrało Andrzeja Dudę, a 15,68 proc. Szymona Hołownię. Progu 10 proc. nie przekroczyli:
  • Krzysztof Bosak (8,78 proc.)
  • Robert Biedroń (4,60 proc.)
  • Władysław Kosiniak-Kamysz (1,05 proc.).

Pozostali kandydaci nie przebili bariery jednego procenta. 373 918 Polaków wyraziło chęć głosowania. Frekwencja wyniosła 83,14 proc., co odpowiada 310 870 ważnych kart do głosowania.
Ostateczne starcie kandydatów odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Wyborcy w Norwegii, podobnie jak podczas pierwszej tury, będą mogli głosować jedynie korespondencyjnie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
marcin kolonko
marcin kolonko 01-07-2020 00:28

Wg mnie to już samym skandalem jest aby osoby chcące wziąć udział w drugiej turze wyborów miały zaledwie 24 godz na rejestrację. Min 3 dni.

20
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 30-06-2020 23:12

Okazało się, że godzinę przed zamknięciem procesu, strona MSZ ewybory.msz.gov.pl przestała działać. Jak czytamy na portalu branżowym Spider’sWeb, najprawdopodobniej system nie wytrzymał zwiększonego zainteresowania"
Jakies konsekwencje? Cos sie wydarzy?

12
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
danny pudzian
danny pudzian 30-06-2020 22:48

Niech oni lepiej nie glosuja.Szkodza sami sobie.Małpke czy innego Klauna by im podstawili to glos oddany.Trzeba byc ANTY bo tak modnie i wygodnie.Żal!

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas