Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Palcie i pijcie, ile chcecie”. Nowa minister zdrowia wstrząsnęła Norwegią Polityka
Maja Zych 09 maja 2019
11:22

„Palcie i pijcie, ile chcecie”. Nowa minister zdrowia wstrząsnęła Norwegią

8
Skomentuj
Sylvi Listhaug słynie też ze swoich kontrowersyjnych wypowiedzi w temacie imigrantów. Fremskrittspartiet / Bibben
Po około rocznej przerwie kontrowersyjna norweska polityk Sylvi Listhaug dołączyła do rządu Erny Solberg – 3 maja oficjalnie objęła stanowisko minister ds. zdrowia i osób starszych. Po pierwszych wypowiedziach polityk Norwegowie szybko zaczęli jednak kwestionować kompetencje minister oraz stawiać sobie pytanie: czy to właściwa osoba na właściwym miejscu? Listhaug zapowiedziała bowiem, że nie zamierza moralizować obywateli i już na wstępie zaznaczyła, że każdy powinien mieć prawo „palić, pić i jeść tak dużo czerwonego mięsa, ile tylko chce”.
Internet zalała też fala uszczypliwych artykułów oraz zdjęć samej minister, którą wielokrotnie uchwycono z papierosem w ręku czy butelką coli. Wśród Norwegów rozpętała się dlatego burza i wiele osób zastanawia się, czy minister zdrowia nie powinien dawać lepszego przykładu społeczeństwu.
Reklama

Nie świeci przykładem

Sylvi Listhaug nie należy do osób, które przywiązują największą wagę do zdrowego trybu życia, a w internecie krążą zdjęcia minister palącej papierosy i pijącej gazowane napoje – mimo to od tego miesiąca objęła funkcję w rządzie odpowiedzialną za dbanie o kwestie zdrowotne reszty społeczeństwa. Wielu Norwegów zastanawia się więc, czy taka osoba powinna pełnić obowiązki ministra zdrowia oraz jaki wpływ może mieć to na resztę mieszkańców kraju fiordów. Niektórych niepokoją też słowa samej Listhaug, która zapowiada, że jej praca będzie ograniczać się do informowania – a nie do zabraniania.

– Uważam, że ludzie powinni mieć prawo palić, pić i jeść tyle czerwonego mięsa, ile tylko chcą. Władze mogą informować, ale wierzę, że ludzie w głównej mierze wiedzą, co jest zdrowe, a co niezdrowe. To nie jest zadanie polityczne, żeby mówić ludziom, co mogą, a czego nie – powiedziała Listhaug.

Nie planuję być policją moralizującą i nie będę mówić ludziom, jak powinni żyć, ale chcę przyczynić się do tego, aby ludzie mieli dostęp do informacji, które dadzą podstawę do dokonania wyboru.~Sylvi Listhaug

Społeczeństwo podzielone

Wśród Norwegów zdania są naprawdę podzielone – wiele osób krytykuje Listhaug za jej słowa i uważa, że polityk Partii Postępu (FrP) nie myśli o konsekwencjach, jakie jej wypowiedzi mogą mieć dla norweskiego społeczeństwa.

„A co sądzi Listhaug na temat konsekwencji tego, co mówi? Będzie się też starać o zwiększenie budżetu na leki na raka? Albo może jest to dobry sposób na zmniejszenie wypłat świadczeń emerytalnych?”~komentarz z Facebooka

Pojawiło się jednak także wiele głosów od osób, które popierają Listhaug i uważają, że każdy powinien decydować za siebie.

Dajcie ludziom decydować samemu. Wiedzą, co jest zdrowe i niezdrowe.~komentarz z Facebooka

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marcin Kobinski
Marcin Kobinski 11-05-2019 22:34

Jak narazie to nawet ty placisz podatki i oplacasz w tym sponsorowanie narkomanow,nierobow itd. chcial nie chcial im wiecej pracujesz tym bardziej Cie karza podatkami a im wiecej sciemniasz tym wiecej marnotrawia pieniedzy na nierobow ! sumasumarum jezeli ktos nie wie co mu szkodzi to niech uzywa sobie i albo sie nauczy na bledach albo sam sie wyeliminuje ze spoleczenstwa z ulga dla tego ostatniego ! wiec ma racje Pani Sylwia L.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
boj fra oszlo
boj fra oszlo 10-05-2019 19:35

...świadomośc żywieniowa nie jest mocna stroną emigrantów zarobkowych
...chodzi o ,,wyżyłowanie,,z Norge jak najwiecej ...
...nawet kosztem własnego zdrowia
...bo tak na ,,chłopski rozum,, z czego może być zrobiony najtańszy chleb za 6 koron i najtańsza margaryna do posmarowania tego chlebka
...no napewno nie tylko z mąki,drożdzy,soli i wody
...gdy średnia cena wypieku to 35 koron

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Joanna Kuchnicka
Joanna Kuchnicka 09-05-2019 23:15

Wystarczy żeby używki i śmieciowe żarcie było dużo, dużo droższe. Ten co kupuje sam płaci a z tego ma leczenie.

-4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
55555555 55555555
55555555 55555555 09-05-2019 17:25

Niektórym to widzę musi doradzać rząd jak mają żyć ... sami są za głupi aby podejmować samodzielnie decyzję .... widocznie "ZNorkowanie" jest jednoznaczne ze zidioceniem dla niektórych.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 09-05-2019 15:10

Przy takim rozumowaniu mozna sie spodziewac kiedys, iz minister sprawiedliwosci powie: zabijajcie ile chcecie, kradnijcie ile dacie rady...sami wiecie przeicez co jest moralne

-8
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 09-05-2019 13:49

Niech pala i pija ile chcą, ale w chwili leczenia z chorób z tym związanych ponoszą sami koszty leczenia albo przynajmniej w 50%

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 09-05-2019 13:08

Sprawowanie rządów może mieć (z grubsza) dwa wydania. Socjalistyczny terror lub demokratyczny wybór. Sylvi jest zwolenniczką dania ludziom swobodnego wyboru, gdzie rząd wskazuje co może być zdrowe. Bolszewicy uważali, że ludzi do „dobrego” trzeba przekonywać pałą.

10
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Gjeldsregisteret

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas