Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Obowiązkowe szczepienia, „nie” dla bompenger i zasiłków na młodzież z kartoteką: politycy ustalili priorytety Polityka
Maja Zych 07 maja 2019
14:25

Obowiązkowe szczepienia, „nie” dla bompenger i zasiłków na młodzież z kartoteką: politycy ustalili priorytety

1
Skomentuj
Podczas zgromadzenia partia ustaliła wspólne stanowisko w najważniejszych tematach w aktualnej polityce. Bengt Oberger [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
W miniony weekend miało miejsce coroczne zgromadzenie członków Partii Postępu (FrP), podczas którego nie tylko wybrano nowych wiceprzewodniczących, ale też ustalono najważniejsze punkty programowe klubu. Wśród nich jak zwykle nie obyło się bez populistycznych postulatów, z których słynie współrządzące ugrupowanie. Partia opowiedziała się wyraźnie m.in. przeciwko obecnej formie funkcjonowania opłat bramkowych (bompenger), popiera za to wprowadzenie obowiązkowych szczepień oraz rozważa odbieranie świadczeń rodzicom, których dzieci dopuszczą się przestępstw.
Nie zabrakło też wciąż aktualnego tematu uchodźców oraz terroryzmu – politycy chcą całkowicie powstrzymać możliwość powrotu do Norwegii osób, które wyjechały z kraju, aby dołączyć się do tzw. Państwa Islamskiego.
Reklama

Pieniądze z ropy zamiast bompenger

Stale rosnące opłaty oraz budowa nowych bramek od dłuższego czasu budzą sprzeciw większości społeczeństwa. Tematem zainteresowała się także Partia Postępu, która uważa, że pieniądze opłacane przez kierowców powinny być przede wszystkim gospodarowane w lepszy sposób: sugerują m.in., żeby kierowcy nie finansowali już komunikacji miejskiej czy budowy ścieżek rowerowych. Lokalne władze miałyby też nie korzystać z bompenger, aby pokryć obecny dług przy inwestycjach drogowych. Zamiast tego pieniądze miałyby znaleźć się w Funduszu Naftowym (Oljefondet) – czyli norweskim zabezpieczeniu finansowym na wypadek wyczerpania się zasobów ropy i gazu ziemnego. Mowa jest tutaj najprawdopodobniej o „pożyczce” na kwotę zaledwie… 100 000 000 000 koron.

Dość przestępstw wśród młodzieży

Kolejnym tematem poruszonym przez partię jest też rosnąca przestępczość i agresja wśród dzieci i młodzieży, która coraz bardziej widoczna jest chociażby na ulicach stolicy. Politycy chcą m.in. walczyć z narkotykami, wprowadzając do szkół średnich psy policyjne. Sugerują też, aby rząd rozważył odbieranie prawa do zasiłków w rodzinach, w których dzieci wplączą się w działalność przestępczą. Rodzice mieliby też obciążeni karami finansowymi za przemoc i ataki z użyciem noża lub innej broni, których dopuszczą się nieletni.

„Nie” dla terrorystów

Przedstawiciele partii zgodzili się też, że po żadnym pozorem rząd nie powinien umożliwiać powrotu do kraju osobom, które miały kontakt z organizacjami terrorystycznymi. Mowa tu przede wszystkim o mieszkańcach, którzy wyjechali, aby wesprzeć Państwo Islamskie – FrP jest zdania, że w takim przypadku rząd powinien niezwłocznie odbierać im prawo do pobytu lub obywatelstwo. Postulaty Partii Postępu nie omijają też osieroconych dzieci bojowników, które miałyby prawo wrócić do Norwegii jedynie pod warunkiem przeprowadzenia badań DNA – wszystko po to, żeby upewnić się co do ich przynależności do kraju.

Nie pierwszy pomysł dotyczący uchodźców

W ostatnim tygodniu w mediach głośno było też o pomyśle Partii Postępu, który dotyczył uchodźców oraz zachowania rodzimej kultury – zgodnie z propozycją polityków wszystkie osoby ubiegające się o azyl miałyby podpisywać specjalny kontrakt, w którym zobowiązywałyby się do przestrzegania norweskich wartości. W przeciwnym razie władze miałyby możliwość odebrania takiej osobie praw obywatelskich lub prawa do pobytu. Miałoby tu chodzić przede wszystkich o poszanowanie wolności słowa i wyznania oraz kierowania się norweskim modelem wychowania dzieci.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Eldur Sevarsson
Eldur Sevarsson 07-05-2019 14:45

Ciekawe na ile będą skuteczni aby to przeforsować...
Trzymam kciuki...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas