Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweska prasa po zwycięstwie PiS: „Kaczyński to prawdziwy lider” Polityka
Monika Pianowska 14 października 2019
11:30

Norweska prasa po zwycięstwie PiS: „Kaczyński to prawdziwy lider”

8
Skomentuj
Prezes PiS Jarosław Kaczyński mimo braku oficjalnych wyników już podczas wieczoru wyborczego oznajmił pewnie, że jego partia wygrała. wikimedia.org/ fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki/ CC BY 2.0
Największe portale informacyjne w Norwegii nie pominęły tematu polskich wyborów parlamentarnych, które odbyły się 13 października. W przeciwieństwie jednak do ostrych ocen pojawiających się w norweskich mediach przy okazji poprzednich wyborów do Sejmu i Senatu przed czterema laty, tegoroczne nagłówki odnośnie tego, jak rozłożyły się głosy Polaków, wydają się dużo bardziej stonowane.
Podczas gdy w 2015 roku w prasie nad fiordami huczało w tytułach od określeń typu duchy przeszłości, przeciwnicy imigrantów i narodowi konserwatyści odnośnie nowej władzy, tym razem gęściej od lakonicznych informacji o znacznej przewadze partii rządzącej.
Po zebraniu danych przez PKW z 91,92 proc. komisji PiS znajdował się na prowadzeniu z wynikiem 44,38 proc.
Po zebraniu danych przez PKW z 91,92 proc. komisji PiS znajdował się na prowadzeniu z wynikiem 44,38 proc. wybory.gov.pl/ materiały prasowe

Zadeklarował zwycięstwo

Jeszcze kiedy trwał niedzielny wieczór wyborczy, prezes Prawa i Sprawiedliwości na wieść o przewadze swojej partii po pierwszym podliczeniu głosów powiedział: – Mamy zwycięstwo i bardzo się z tego cieszymy, ale pamiętajcie – to są tylko badania, to nie jest jeszcze zwycięstwo ostateczne, ale mimo wszystko mamy powody do radości, bo mimo tego potężnego frontu przeciwko nam zdołaliśmy wygrać i wszystko wskazuje na to, że to się jednak utrzyma.

Kilka norweskich dzienników, m.in. Aftenposten, powołało się na jego słowa, pisząc o poparciu dla narodowych konserwatystów i prawicowych populistów wynoszącym po wstępnym podliczeniu 49,3 proc. Media oceniły, że chociaż od dawnia nie pełni funkcji premiera, to właśnie Jarosław Kaczyński jest prawdziwym przywódcą w państwie.
Tłumaczenie: Kaczyński ogłasza zwycięstwo w polskich wyborach.
Tłumaczenie: Kaczyński ogłasza zwycięstwo w polskich wyborach. aftenposten.no/screenshot

Wszystko jasne

Norweskie media skupiły się przede wszystkim na liczbach, przedstawiając rozkład głosów pochodzących z 42 proc. komisji i sondażach Ipsos, jak również na rekordowej frekwencji, jakiej w Polsce nie było od upadku komunizmu w 1989 roku. Choć były to wstępne wyniki, wystarczyły, aby dominowały stwierdzenia, że wszystko już przesądzone: partia rządząca jest na najlepszej drodze do przytłaczającego zwycięstwa.

Tłumaczenie: Wygląda na to, że partia rządząca wygra wybory w Polsce.
Tłumaczenie: Wygląda na to, że partia rządząca wygra wybory w Polsce. nrk.no/screenshot
Tłumaczenie: Polska partia rządząca na drodze do zwycięstwa z dużą przewagą.
Tłumaczenie: Polska partia rządząca na drodze do zwycięstwa z dużą przewagą. dagsavisen.no/screenshot

Przekonali zasiłkami?

W artykułach informacyjnych na temat wstępnych wyników do Sejmu i Senatu w Polsce norweskie portale nie omieszkały jednak opisać partii rządzącej jako ugrupowania o nacjonalistycznej retoryce, silnie związanego z Kościołem Katolickim, które zyskało poparcie dzięki zasiłkom przyznawanym ubogim obywatelom. W skrótowym opisie ideologii PiS prasa w Norwegii, obok wyznawanych przez partię konserwatywnych wartości, stawia działania skierowane przeciwko prawom dla mniejszości homoseksualnych.

Media nad fiordami wspomniały także, że od momentu przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, na mocy kilku ustaw ograniczono w Polsce wolność obywatelską, a wzmocniono zasięg ingerencji rządu w ich życie, co spotkało się z demonstracjami w kraju oraz niepokojem płynącym z zagranicy.
Tłumaczenie: Zwycięstwo w wyborach dla prawicowych populistów.
Tłumaczenie: Zwycięstwo w wyborach dla prawicowych populistów. vg.no/screenshot
Reklama
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kgt666 Kgt666
Kgt666 Kgt666 18-10-2019 16:31
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Kgt666 Kgt666
Kgt666 Kgt666 18-10-2019 16:25

Brawo PiS, lewactwo i tęczowa zaraza i inni dewianci społeczni kwiczyą, to znaczy ,że jest bardzo dobrze ...mogą kwiczec., tupać, krzyczeć i tylko tyle im pozostało ...z idiotami się nie dyskutuje. Amen

33
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jan kaczmarek
jan kaczmarek 15-10-2019 14:02
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 15-10-2019 12:34

Własność prywatna akurat idealnie pasuje do PiS, podobnie jak ich poprzednicy z PO kontynuują spuścizne Balcerowicza. Żadnej gałęzi przemysłowej nie reprywatyzowali to jak można ich nazywać socjalną partyjka? JKM tyle o wolnym rynku mówi, tylko że jego koncepcja nijak się ma do słów, bo chcę zamknięcia drogi do rynków zachodnich,czyli sam sobie zaprzecza, nie mówiąc już o pozostałych idiotyzmach gloszonych przez niego

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 15-10-2019 10:28

Politologiem nie jestem ale światopoglądowo pis można podpiąć do prawicy jedynie częściowo bo własność prywatna, wolność jednostki czy wolny rynek to dla nich nie jest wartość a jedynie przeszkoda w dążeniu do uzyskania niepodzielnej władzy nad krajem. W moim odczuciu to konserwatywno-narodowi socjaliści. Narodowy socjalizm... brzmi nieprzyjemnie znajomo, no nie?

6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
LewySierpowy
LewySierpowy 15-10-2019 06:51

Xx1 napisał:
Tyle o polskiej polityce wiedza co im nasza opozycja powiedziała. PiS prawica? Konfederacja tak, ale PiS tylko światopoglądowo jest prawica. Partia populistyczna? Definicja mówi ze poulisci obiecują rzeczy nie realne a PiS wykonał to co zamierzał wiec to nie populisci.
zagranica dobrze zna pojęcie prawica, w przeciwieństwie do co niektórych polanskich, którym się wydaje że niby tylko konfederacja jest prawica, pis, po, PSL to też prawica podlegla kościołowi. Jak taki znawca jesteś to rozwiń słowo prawica..

-19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 14-10-2019 22:11

Tyle o polskiej polityce wiedza co im nasza opozycja powiedziała. PiS prawica? Konfederacja tak, ale PiS tylko światopoglądowo jest prawica. Partia populistyczna? Definicja mówi ze poulisci obiecują rzeczy nie realne a PiS wykonał to co zamierzał wiec to nie populisci.

29
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Bozenka Los
Bozenka Los 14-10-2019 21:39

Boze zmiloj sie nad Polska i chron nas od PISU!!!!!!!

-35
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas