Polityka

Norwegowie wolą głosować wcześniej? Zrobiło to już pół miliona osób

Monika Pianowska

03 września 2019 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Chociaż wybory samorządowe w kraju fiordów odbędą się dopiero 9 września, swój głos można oddać przedterminowo. https://www.flickr.com/photos/kmdep/CC BY-NC 2.0

Już ponad 500 tys. norweskich wyborców skorzystało z możliwości wcześniejszego oddania głosu na reprezentantów samorządu okręgu i rady gminy. Jeszcze nigdy przedtem aż tyle osób nie zagłosowało na tydzień przed planowanymi wyborami i wiele wskazuje na to, że do samego dnia wyborów uda się pobić wynik sprzed czterech lat. W 2015 roku wcześniej oddało głos w sumie 585 tys. mieszkańców Norwegii, jednak w perspektywie tygodnia przed – 330 tys.
Chociaż wybory samorządowe w kraju fiordów odbędą się dopiero 9 września, swój głos można oddać przedterminowo. W tym roku to możliwe między 12 sierpnia a 6 września. Poza obywatelami Norwegii w głosowaniu do rady gminy (kommunestyre) i samorządu okręgu (fylkesting) mają prawo brać udział także cudzoziemcy powyżej 18 roku życia, którzy mieszkają tam i widnieją w rejestrze ludności przynajmniej trzy lata.
Reklama
Wszyscy wyborcy najpierw jednak muszą otrzymać kartę uprawniającą do oddania głosu (valgkort) – pocztą tradycyjną lub elektroniczną z możliwością wydrukowania. 9 września 2019 należy ją zabrać wraz z dowodem tożsamości do punktu wyborczego, którego adres zawiera właśnie valgkort. Jeżeli natomiast mowa o przedterminowym głosowaniu, można to zrobić w dowolnym lokalu na terenie Norwegii. Oddanego w ramach możliwości wcześniejszego głosowania typu nie można już później zmienić ani wycofać, nawet w dniu właściwych wyborów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram