Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Lokalne wybory po norwesku, czyli jak i gdzie oddać swój głos [WYBORY 2019]

Maja Zych

27 sierpnia 2019 13:27

Udostępnij
na Facebooku
11
Lokalne wybory po norwesku, czyli jak i gdzie oddać swój głos [WYBORY 2019]

W lokalnych wyborach można zagłosować na wybrane ugrupowanie, ale też bezpośrednio na danych kandydatów. Fotolia.com / Royalty Free

9 września 2019 roku w całej Norwegii odbędą się lokalne wybory (lokalvalg), podczas których mieszkańcy kraju fiordów wybiorą przedstawicieli rady gminy (kommunestyre) oraz samorządu okręgu (fylkesting) – tego dnia również wielu emigrantów z Polski będzie miało prawo zadecydować o tym, kto będzie przez najbliższe lata dbał o lokalne interesy i życie codzienne. Jako że zasady wyborów w Norwegii różnią się od tych, które znane są z Polski, warto zapoznać się z praktycznymi informacjami, dzięki którym pójście do urny obejdzie się bez problemów.
Gdzie można zagłosować, jakie dokumenty są potrzebne oraz – co najważniejsze – jak oddać ważny głos. W artykule wyjaśniamy wszystkie istotne kwestie, dzięki którym Polacy do norweskich wyborów podejdą bez stresu i wątpliwości.

Kto może głosować?

W lokalnych wyborach – w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych – mogą głosować nie tylko pełnoletni obywatele Norwegii. Prawo głosu mają w tym przypadku również obcokrajowcy, którzy spełniają określone warunki dotyczące długości zamieszkania nad fiordami. Ich pobyt zarejestrowany w rejestrze ludności (folkeregister) musi wynosić nieprzerwanie minimum 3 lata przed wyborami.

Poświadczeniem, że dana osoba jest uprawniona do głosowania będzie też otrzymanie karty wyborczej (valgkort), którą pocztą powinien dostać przed wyborami każdy, kto ma prawo głosu.

W tym roku 18 gmin testuje opcję rozsyłania cyfrowych wersji kart wyborczych. Tam uprawnieni mieszkańcy powinni na początku sierpnia otrzymać SMS z linkiem do pobrania karty, która będzie dostępna po zalogowaniu.

Dotyczy gmin: Bergen, Bodø, Fredrikstad, Færder, Gjøvik, Gloppen, Grimstad, Hamar, Hå, Lillesand, Skaun, Skien, Stjørdal, Tromsø, Ulstein, Vadsø, Vanylven i Vågan.

Potrzebne dokumenty

Aby móc przystąpić do głosowania, każdy musi mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem. Dokument musi zawierać imię i nazwisko oraz datę urodzenia – może to być paszport, dowód osobisty, prawo jazdy lub karta bankowa ze zdjęciem.

Dodatkowo powinno się – choć nie jest to obowiązkowe – zabrać ze sobą swoją kartę wyborczą. Na niej znajdują się informacje o wyborcy oraz o samych wyborach – m.in. gdzie i kiedy można oddać swój głos oraz jakie procedury obowiązują. Jeśli wyborca nie otrzymał takiej karty, mimo że jest uprawniony do głosowania, powinien zgłosić taką sprawę gminie, w której jest zameldowany – najczęściej powodem niedoręczenia jest nieaktualny adres lub problem ze znalezieniem skrzynki pocztowej, dlatego przesyłki zazwyczaj po prostu wracają do adresata, w tym wypadku gminy.
Swoją tożsamość trzeba będzie potwierdzić przed wrzuceniem arkuszy do urny.
Swoją tożsamość trzeba będzie potwierdzić przed wrzuceniem arkuszy do urny. flickr.com / Kommunal- og moderniseringsdepartementet /CC BY-NC 2.0 / Fotograf Tore Fjeld

Gdzie głosować?

Informacja o wyznaczonym miejscu głosowania dla każdego wyborcy znajdzie się na karcie wyborczej i to właśnie pod adres tam wskazany należy udać się z potrzebnymi dokumentami 9 września – choć niektóre gminy udostępniają też możliwość głosowania w niedzielę 8 września. Jako przypisany lokal wyborczy wybierany jest zawsze punkt w danym okręgu wyborczym, który zlokalizowany jest najbliżej miejsca zameldowania wyborcy.

W Norwegii istnieje również możliwość przedterminowego oddania głosu – jeśli ktoś zdecyduje się na taką opcję, która dostępna jest między 12 sierpnia a 6 września, wówczas nie obowiązuje go żaden konkretny lokal, a zagłosować może gdziekolwiek na terenie całego kraju. Lista punktów, w których można z wyprzedzeniem oddać głos, dostępna jest na oficjalnej rządowej stronie internetowej wraz z godzinami otwarcia.
W lokalu wyborczym należy wybrać wolną budkę do głosowania i wypełnić arkusze.
W lokalu wyborczym należy wybrać wolną budkę do głosowania i wypełnić arkusze. flickr.com / Kommunal- og moderniseringsdepartementet /CC BY-NC 2.0 / Fotograf Tore Fjeld

Dwa rodzaje kart do głosowania

Wchodząc do wyznaczonego lokalu wyborczego w dniu lokalnych wyborów, trzeba pobrać dwa specjalnie przygotowane arkusze do głosowania (stemmeseddel) – należy wybrać karty z nazwą tej partii, na którą chce się oddać swój głos. Różowy stemmeseddel służy do wyboru przedstawicieli rady gminy, a niebieski do samorządu okręgu – wybory do fylkesting nie odbywają się jedynie w Oslo. Liczba przedstawicieli, na których można zagłosować na obydwu arkuszach, będzie zależeć od wielkości gminy czy okręgu, jednak minimalnie na liście znajdzie się siedem osób.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można liczyć na pomoc pracowników komisji wyborczej, którzy przez cały czas będą obecni w lokalu.

W Norwegii każda partia ma swój osobny arkusz do głosowania z listą kandydatów. Wyborca wybiera kartę tej partii, na którą chce oddać swój głos.

Należy pobrać te arkusze, które zawierają listę kandydatów z partii, na którą chce się zagłosować.
Należy pobrać te arkusze, które zawierają listę kandydatów z partii, na którą chce się zagłosować. flickr.com / Kommunal- og moderniseringsdepartementet /CC BY-NC 2.0 / Fotograf Tore Fjeld

Tak oddaje się głos

Wyborca ma możliwość oddania głosu na partię polityczną, zaznaczając krzyżyk obok nazwy ugrupowania lub bezpośrednio na danego kandydata z wybranej listy. W tej drugiej sytuacji należy po prostu postawić krzyżyk w polu znajdującym się przy jego nazwisku – liczba głosów bezpośrednich jest nieograniczona. W wyborach gminnych można również dokonać zmian na karcie do głosowania, dopisując w wyznaczonym polu imiona i nazwiska kandydatów z innych ugrupowań – wówczas jednak głos zostanie przeniesiony na tę partię i może to wpłynąć na rozkład mandatów.

Po zaznaczeniu odpowiednich pól, arkusze należy złożyć na pół w taki sposób, aby nazwa ugrupowania znajdowała się wewnątrz i podejść do członka komisji wyborczej, który ostempluje kartę wyborczą w specjalnym miejscu po zewnętrznej stronie – pieczątka jest niezbędna, aby głos został uznany jako ważny. Przy stanowisku komisji zostanie też zweryfikowana tożsamość wyborcy, dlatego niezbędny będzie dokument ze zdjęciem. Następnie wystarczy po prostu umieścić arkusz w urnie wyborczej.

Liczba głosów decyduje o wygranej

Po zakończeniu głosowania komisja wyborcza na podstawie rozłożenia głosów ustali, ilu przedstawicieli danego ugrupowania zasiądzie w danej radzie. Dopiero wówczas pod uwagę będą brane głosy bezpośrednie – kandydaci z największą liczbą głosów będą mieli pierwszeństwo i to oni zasiądą w radzie gminy lub samorządzie okręgu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


turysta 6na9

03-09-2019 15:48

Droga koleżanko,mylące było Twoje stwierdzenie,że należy się najpierw zarejestrować aby otrzymać prawo wyborcze,jak widać chyba nastąpiło to z urzędu.

Skandynawianka

03-09-2019 15:43

turysta 6na9 oczywiście że masz prawo głosować. To że dostałeś kartę, oznacza, że jesteś w tym rejestrze i tyle.
Tylko że w powyższym artykule autor nie przewiduje, że ktoś może nie mieć prawa do karty wyborczej, a mieć mimo to prawo do głosowania. Albo inaczej .... ktoś może czekać na kartę, by zagłosować, a karta nigdy nie przyjdzie. Wtedy ten ktoś pomyśli sobie, że nie przyszła, bo nie może głosować. I to właśnie jest mylące w tym artykule.

Skandynawianka

03-09-2019 15:28

A może po prostu coś się pozmieniało?

Skandynawianka

03-09-2019 15:21

Dziś osoba obsługująca wyborców w Innbyggerservice w Bergen powiedziała mi, że obcokrajowcy nie dostają kart wyborczych. I że nie dostanę niczego takiego. Podczas głosowania wypełniałam wniosek o zgłoszenie do manntallet. Tylko wtedy, gdy wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, mój głos będzie ważny. Mieszkam w Norwegii i jestem zarejestrowana tu od ponad 3 lat.

turysta 6na9

03-09-2019 14:57

Nigdy nigdzie się nie zapisywałem a otrzymałem kartę do głosowania na 9 września i co w tej sytuacji wg Ciebie? Mam prawo zagłosować czy nie? Jeżeli nie to dlaczego mi przysłali kartę?

Onty_Ja_Gabriel_3.

03-09-2019 13:34

Skandynawianka napisał:
Nie ma się prawa głosować, jeśli nie złożyło się wniosku o wpisanie do rejestru \"manntallet\", czyli rejestru osób, ktore posiadają prawo wyborcze. Co za niedorzeczność w twoim wpisie.
Ja nigdzie sam się nie rejestrowałem i nie wypełniałem żadnej zgody.
Po otrzymaniu stałego meldunku -F- numer, otrzymałem kartę do głosowania lokalnego i tyle. Akurat, takie lokalne wybory były w tym czasie tam gdzie mieszkałem.

Skandynawianka

03-09-2019 13:22

Chciałabym, żeby autor poprawił artykuł, bo wprowadza potencjalnych wyborców w błąd.

Skandynawianka

03-09-2019 13:18

Nie ma się prawa głosować, jeśli nie złożyło się wniosku o wpisanie do rejestru "manntallet", czyli rejestru osób, ktore posiadają prawo wyborcze. Nie ma czegoś takiego jak automatyczne prawo do głosowania. Nie będąc wpisanym do manntallet można głosować tylko w wybranych punktach i tylko wtedy, gdy jednocześnie złoży się wniosek o zgłoszenie do tego rejestru. Tylko wtedy głos będzie ważny. Oczywiście nie będąc w tym rejestrze nie dostanie się żadnej karty wyborczej, która uprawnia do głosowania np. w pobliżu waszego miejsca zamieszkania. O swoje prawo wyborcze trzeba się zatroszczyć. Ono samo się nie pojawi.

io500

02-09-2019 17:58

a co z Polonia np w USA czy na Polinezji? tez nie maja moralnego prawa(wg Ciebie) ale wg PRAWA dalej glosuja bo takie maja prawo,ba obowiazek MORALNY a przeciez nie przebywaja w Kraju i czasami juz Go na oczy nie zobacza A Ty glosujesz w Norwegii przebywajac w Niej i masz mozliwosc zmienic na pewien czas ,,prorytety postepowania,,(zawsze po Twoim wyjezdzie moga wrocic do poprzednich)

gregorek0078 Gradalski

27-08-2019 21:12

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok