Bezpłatna opieka medyczna w Polsce

Złóż wniosek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Polityka

Norwegia ma uwolnić UE od rosyjskiego gazu. „Odegramy swoją rolę”, mówi premier

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 lutego 2022 15:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia ma uwolnić UE od rosyjskiego gazu. „Odegramy swoją rolę”, mówi premier

Głównymi tematami dyskusji były wzmocniona współpraca w zakresie zielonej transformacji między Norwegią i UE, a także sytuacja na Ukrainie. /zdjęcie ilstracyjne stock.adobe.com/standardowa/Svein Otto Jacobsen

23 lutego premier Norwegii Jonas Gahr Støre spotkał się w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej. - Norwegia ma odegrać ważną rolę, by uwolnić UE od rosyjskiego gazu - powiedziała Ursula von der Leyen.
Podczas kilkuminutowego briefingu prasowego padły ważne deklaracje. Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła, że w ostatnich miesiącach Rosja wykorzystuje gaz jako narzędzie wywierania presji nie tylko na Ukrainę, ale także na Unię Europejską. - Jesteśmy zdeterminowani, by uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Norwegia jest dostawcą gazu, na którym można polegać, zawsze mogliśmy liczyć na was, gdy była taka potrzeba. [...] Dzielimy także przekonanie, że gaz jest ważny i że trzeba zdywersyfikować źródło jego dostaw. [...] Chcemy polegać na Norwegii i jej odnawialnych źródłach energii, nie na rosyjskim gazie - zaznaczyła von der Leyen.
- Norwegia odegra swoją rolę - podkreślił premier Norwegii. Dodał też, że kraj fiordów będzie realizować założone przez UE cele klimatyczne, i rozwijać źródła odnawialnej energii, by zmniejszyć emisję, a także stworzyć nowe miejsca pracy. -  Norwegia posiada rozwiązania, których potrzebuje UE, a dla norweskiego biznesu i przemysłu UE jest najważniejszym rynkiem. Wzmocnione partnerstwo z UE będzie miało ogromne znaczenie dla szeregu norweskich inwestycji przemysłowych w nadchodzących latach, takich jak morska energetyka wiatrowa, minerały, ekologiczna żegluga, wychwytywanie i składowanie wodoru i dwutlenku węgla. Jest to inicjatywa, która zabezpieczy istniejące i stworzy nowe, trwałe miejsca pracy w Norwegii - wyjaśnił.
- Norwegia zrobi więcej, aby wzmocnić demokrację, rządy prawa i ochronę praw człowieka w Europie we współpracy z UE - mówił wczoraj premier.

- Norwegia zrobi więcej, aby wzmocnić demokrację, rządy prawa i ochronę praw człowieka w Europie we współpracy z UE - mówił wczoraj premier.Źródło: regjeringien/SMK/materiał prasowe

W kierunku zielonej transformacji

Støre odwiedził Brukselę, by odbyć szereg spotkań z unijnymi przywódcami. Oprócz sytuacji na Ukrainie głównym tematem rozmów była współpraca w zakresie tzw. zielonej transformacji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Artek Bu

25-02-2022 09:22

Czy to oznacza zwiększony poziom eksportu energii do UE. Jeśli tak, to ceny prądu w Norge mogą odlecieć w kosmos. Już jest bardzo drogo a przyszłość nie rysuje się różowo.

Fatality

24-02-2022 15:28

Głupiutka Europa dopiero przejrzała na oczy...

Reklama

Gjelds Monitor

to narzędzie do monitorowania Twoich pożyczek i kart kredytowych w Norwegii.

Porównanie Twoich rat

na tle innych kredytobiorców. Pomocna ocena warunków Twoich pożyczek i kart kredytowych.

Refinansuj i oszczędzaj

Dowiedz się czy możesz obniżyć wysokość swojej raty za pomocą refinansowania.

Ponad 6 500 razy

użytkownicy włączyli monitorowanie swojego zadłużenia w Norwegii.

ZALOGUJ SIĘ

Bezpieczne logowanie przez

Facebook Messenger YouTube Instagram