Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kraj fiordów nie idzie w ślady Szwecji: stanowcze „nie” dla trzeciej płci Polityka
Monika Pianowska 23 listopada 2019
08:00

Kraj fiordów nie idzie w ślady Szwecji: stanowcze „nie” dla trzeciej płci

1
Skomentuj
Propozycja wprowadzenia w Norwegii trzeciej płci (tzw. hen) została odrzucona przez większość w Stortingu. adobe stock/ licencja standardowa
Propozycja wprowadzenia w Norwegii trzeciej płci (tzw. hen) została odrzucona przez większość w Stortingu podczas głosowania 19 listopada. Pomysł poparły jedynie Norweska Partia Zielonych (MDG) oraz Partia Pracy (Ap).
Kwestia zapewnienia prawnej możliwości osobom niebinarnym, czyli takim, które nie identyfikują się ani jako kobieta, ani mężczyzna, aby wpisać w dokumentach trzecią płeć, jest obecna w norweskiej polityce od kilku lat.

Potrzeba więcej czasu?

Podczas gdy jednak do tej pory za jej wprowadzeniem opowiadała się także Partia Lewicowa (Venstre) – w 2016 roku głosowanie w sprawie trzeciej płci odbyło się z inicjatywy Lewicy – tym razem partia zadecydowała, że nie poprze projektu.

W przeciwieństwie do Norwegii mniej czasu na przekonanie się do trzeciej płci miała Szwecja. Sąsiedzi kraju fiordów wprowadzili ją w 2015 roku. Natomiast pierwszym krajem na świecie, który uwzględnił kategorię trzeciej płci w swojej konstytucji, w 2008 roku został Nepal.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas