Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec dyskusji: nowe okręgi mają swoje nazwy. Również po saamsku Polityka
Monika Pianowska 08 czerwca 2018
14:00

Koniec dyskusji: nowe okręgi mają swoje nazwy. Również po saamsku

Skomentuj
Reforma regionalna stanie się w Norwegii wiążąca w 2020 roku. pixabay.com/ CC0 Creative Commons
Dokładnie rok po ogłoszeniu przez władze reformy regionalnej Storting ustanowił wygląd nowej mapy administracyjnej Norwegii, decydując o ostatecznym brzmieniu nazw sześciu jednostek. Niektóre otrzymały warianty w języku Saamów i Kwenów.
Te, powstałe po połączeniu niektórych z istniejących jeszcze w 2017 roku 19 okręgów, stały się przyczyną przepychanek zarówno polityków i Rady Językowej, jak i samych mieszkańców podlegającym zmianom regionów. 7 czerwca parlament uciął spór.
Reklama

Będzie bardziej minimalistycznie

Przypomnijmy: reforma regionalna, powstała 8 czerwca 2017 roku z porozumienia partii Høyre, Frp, KrF i Venstre, zakłada redukcję liczby norweskich okręgów poprzez scalenie niektórych z nich. Tak liczba 19 jednostek administracyjnych zmaleje do 11, z czego tylko kilka politycy „oszczędzili” w swoich postanowieniach. W niezmienionym kształcie nawet za dwa lata – ponieważ reforma zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 roku – pozostaną jedynie okręgi Møre og Romsdal, Rogaland, Oslo i Nordland.
Nie wszystkim mieszkańcom kraju fiordów spodobał się pomysł łączenia okręgów, a już prawdziwa dyskusja rozgorzała, kiedy padło hasło nazwania powstałych jednostek. Rok po tym, jak ustawa regionalna ujrzała światło dzienne, Storting po uwzględnieniu opinii Rady Językowej i norweskich społeczności zatwierdził listę ich oficjalnych nazw. Oto one:
  • Aust-Agder i Vest-Agder zostaną połączone w jeden: Agder.
  • Scalone Hedmark i Oppland od 2020 będą znane pod nazwą Innlandet.
  • Połączone Hordaland i Sogn og Fjordane planowano zmieni Vestlandet, jednak ostatecznie z okręgu zostanie wyrzucony przyrostek. Oficjalna nazwa: Vestland.
  • Duży twór powstały ze scalenia sąsiadujących z Oslo Buskerud, Akershus i Østfold otrzyma nazwę Viken.
  • Najbardziej wysunięte na północ okręgi Troms i Finnmark po długich bojach będą się nazywać po prostu Troms og Finnmark. Nowa gigantyczna jednostka będzie miała również swoje saamskie i kweńskie warianty. Kolejno: Romsa ja Finnmárku oraz Tromssa ja Finmarkku.
  • Zmiany związane z ustawą regionalną nieco wcześniej dotknęły Nord-Trøndelag i Sør-Trøndelag. Te dwa okręgi zostały połączone, a ich oficjalna nazwa – Trøndelag – weszła w życie już 1 stycznia 2018 roku. Storting ogłosił jednak, że nowa jednostka zyska również saamski wariant: Trööndelage.
  • Także Telemark i Vestfold połączone w jeden region zyskają dość oczywistą nazwę: Vestfold og Telemark.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas