Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Duże ćwiczenia NATO w Norwegii. Problemy w komunikacji mogą dotknąć 100 gmin Polityka
Maja Zych 21 maja 2018
13:31

Duże ćwiczenia NATO w Norwegii. Problemy w komunikacji mogą dotknąć 100 gmin

Skomentuj
Podczas Trident Juncture ćwiczenia będą dotyczyć obrony lądowej, morskiej i powietrznej. By U.S. Air Force [Public domain], via Wikimedia Commons
Jesienią tego roku w Norwegii przeprowadzone zostaną jedne z największych ćwiczeń wojskowych NATO, w których uczestniczyć będzie 35 tys. żołnierzy z 30 krajów. Ponadto do ćwiczeń użytych zostanie najprawdopodobniej 130 samolotów bojowych i statków. Tak duże przedsięwzięcie będzie wymagać wcześniejszych przygotowań, które mogą znacznie utrudnić życie mieszkańcom kraju fiordów – już od połowy sierpnia ponad 100 gmin może zostać dotkniętych problemami z komunikacją i nadmiernym hałasem.
Główna część ćwiczeń Trident Juncture ma trwać między 25 października a 7 listopada w znacznej części południowo-wschodniej i środkowej części kraju.
Reklama

Duże utrudnienia

W związku z przygotowaniami do ćwiczeń wojskowych już od połowy sierpnia mieszkańcy Norwegii muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach związanymi z transportem sprzętu i pojazdów wojskowych. Według wstępnych wyliczeń problemy mogą dotknąć łącznie nawet ponad 100 gmin.

Wraz ze zbliżającymi się ćwiczeniami Norweskie Siły Zbrojne będą zajmować potrzebne do manewrów terytorium – według informacji podanych przez rzecznika Trident Juncture może chodzić o tereny w około 50 gminach.

Największa część ćwiczeń przeprowadzona będzie na terenie Hedmarku, Oppland, Trøndelag i Møre og Romsdal. Dodatkowo, jeśli chodzi transport, dadzą się one odczuć w Østfold i Akershus, a także w mniejszym stopniu w Oslo.

Jedne z największych ćwiczeń

Trident Juncture to jedne z największych ćwiczeń wojskowych przeprowadzanych przez wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego od lat. Wśród 35 tys. żołnierzy znajdzie się około 5 tys. norweskich i 8 tys. amerykańskich wojskowych. Podczas manewrów skupią się w szczególności na zbiorowej obronie, która jest jednym z głównych celów NATO zarówno obecnie, jak i w przyszłości. 

Podczas ćwiczeń w Norwegii Sojusz chce pokazać, że jest w stanie działać w każdych warunkach geograficznych i pogodowych. Do tej pory pod tą samą nazwą wojska ćwiczyły w 2015 roku w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas