Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Spotkanie ministrów obrony krajów nordyckich. Norwegia weźmie udział w ćwiczeniach NATO Polityka
Paulina Cirocka 10 kwietnia 2018
11:04

Spotkanie ministrów obrony krajów nordyckich. Norwegia weźmie udział w ćwiczeniach NATO

Skomentuj
Norwegia jest krajem przewodniczącym NORDEFCO od początku tego roku fotolia – royalty free
W dniach 10 i 11 kwietnia w Bergen odbywa się spotkanie ministrów obrony narodowej krajów nordyckich w ramach organizacji NORDEFCO (Nordic Defense Collaboration). To pierwsze zebranie, na którym Norwegia jest krajem przewodniczącym.
Reklama
Członkowie organizacji chcą porozmawiać na spotkaniu o wyzwaniach, jakie mogą czekać obronę terytorialną z powodu ostatnich napięć pomiędzy Rosją a Norwegią, a także omówić rozwój współpracy pomiędzy krajami członkowskimi. Poruszone zostanie także uczestnictwo krajów nordyckich w programie szkoleniowym Trident Juncture 2018 przygotowanym przez NATO na jesień.

Trident Juncture 2018 to wojskowy program szkoleniowy opracowany przez NATO, który odbędzie się jesienią w środkowej i wschodniej Norwegii. Weźmie w nim udział 35 tys. żołnierzy z 20 różnych krajów. Ćwiczenia będą dotyczyć obrony lądowej, morskiej i powietrznej.

Owocna współpraca

– Współpraca pomiędzy krajami nordyckimi jest na razie bardzo efektywna. Dobrze dogadujemy się w sprawach regionalnych, jak i światowych. Teraz zastanawiamy się, jak możemy wspólnie działać na arenie międzynarodowej. Wspólne operacje to coś, co dobrze nam szło w przeszłości, np. Mali czy Gruzja. Podczas Trident Juncture tej jesieni żołnierze z kilku nordyckich krajów będą razem trenować. To wzmocni naszą współpracę – mówi Minister Obrony, Frank Bakke-Jensen.

Norwegia od 2018 roku jest krajem przewodniczącym NORDEFCO, organizacji zrzeszającej ministerstwa obrony pięciu nordyckich krajów: Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Islandii.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas