Służby poinformowały o pożarze w Oppdal 9 października.
Fot. archiwum prywatne
Ruszyła zbiórka na Maksymiliana i Marikę – dzieci ofiar październikowego pożaru w Oppdal. Losem najmłodszych zainteresowali się rodzice chrzestni, pani Dorota i pan Paweł. Chcą zapewnić środki na zabezpieczenie ich finansów w przyszłości.
– W sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe w Polsce. Koszty okazały się większe, niż zakładaliśmy. Wyniosły 32 tysiące złotych – opowiada pani Dorota. – Do naszych obowiązków należy teraz zamknięcie wszystkich spraw, które pozostały po Edycie i Łukaszu w Norwegii – dodaje. W ostatnich dniach rodzina zajmowała się przede wszystkim sprowadzeniem ciał zmarłych w pożarze. Równolegle starają się ustanowić pieczę zastępczą nad Maksymilianem i Mariką.
– Bez pomocy adwokatów nie jesteśmy w stanie przejść przez machinę naszego, jak i norweskiego systemu. Nie wiemy, z jakimi kosztami przyjdzie nam się finalnie mierzyć, jednak nie widzimy innej drogi. Maks i Marika muszą zostać z nami, musimy zrobić wszystko, aby tak się stało – czytamy w opisie zbiórki.
Dla rodziny tragicznie zmarłych w Oppdal prowadzone są dwie zbiórki – na rzecz Maksymiliana i Mariki oraz zwracająca koszty pomocy prawnej i procedury sprowadzenia ciał do Polski.
Do 3 listopada rodzinie udało się zebrać 70 proc. kwoty pozwalającej pokryć koszty niezbędnych procedur.screenshot
Rodzina walczy o przyszłość najmłodszych
Jak poinformowała pani Dorota, Maksymilian i Marika przebywają już w Polsce. – Chodzą tutaj do szkoły. Cały czas trwa postępowanie. Otrzymaliśmy status opiekunów prawnych. Czeka nas spotkanie z kuratorem i dalsze działania w celu jak najszybszego ustanowienia pieczy zastępczej – dodaje ciotka dzieci. W Norwegii, za pośrednictwem portalu Spleis.no, założono zrzutkę, której celem jest zabezpieczenie finansowe przyszłości dzieci tragicznie zmarłych w Oppdal. – Pieniądze nigdy nie wynagrodzą tragedii, która się wydarzyła. Jeśli staniemy wobec niej razem, możemy pomóc finansowo dwójce pozostawionych dzieci – czytamy w opisie.
Dotychczasowe koszty związane ze zorganizowaniem uroczystości pogrzebowych w Polsce oraz sprowadzeniem ciał wyniosły 32 tys. złotych. Kolejne siedem tys. to opłaty związane z obsługą spraw przez adwokatów. – Wierzymy, że są tu nasi przyjaciele, znajomi, dobrzy ludzie, którym nie jest obojętny nasz los – apeluje o wsparcie rodzina tragicznie zmarłych w Oppdal.
Źródło: MojaNorwegia.pl
04-11-2022 19:34
1
0
Zgłoś
04-11-2022 17:47
0
-1
Zgłoś
03-11-2022 20:34
0
-3
Zgłoś