Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dom Polki spłonął w kilkanaście minut. Wystarczyła patelnia pozostawiona na ogniu Polacy w Norwegii
Anna Moczydłowska 26 czerwca 2018
08:00

Dom Polki spłonął w kilkanaście minut. Wystarczyła patelnia pozostawiona na ogniu

1
Skomentuj
Obecnie Magda z córką mieszkają u przyjaciółki, kilkanaście kilometrów od poprzedniego domu. fot. archiwum prywatne
Magda Rakowska wyszła z domu na mniej niż pół godziny. W domu na obrzeżach Bergen została jej 10-letnia córka. W czasie przyrządzania posiłku na patelni zapalił się rozgrzany olej, a chwilę później w płomieniach stanęła reszta kuchni. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Kiedy Magda wróciła, pod jej domem, zebrała się już spora grupa ludzi. Sąsiedzi oraz przechodnie wraz z córką Polki, która w popłochu i z kotem na rękach wybiegła z płonącej kuchni, czekali już na straż pożarną. W akcji udział brały dwie karetki, dwa patrole policyjne i cztery wozy strażackie. Gaszenie ognia trwało do późnej nocy.  

– Czułam się, jakbym oglądała film w kinie. W ciągu kilkunastu minut ogień pochłonął niemalże wszystko. Do teraz trudno mi w to uwierzyć. Nikt, kto tego nie przeżył, nie zrozumie, jak to jest stracić cały dobytek – opowiada Magda w rozmowie z Moją Norwegią.

Polka nie prosi o pomoc – tę już otrzymała od osób, które dowiedziały się o pożarze. Zarówno Polacy, jak i Norwegowie, zaoferowali jej ubrania, kosmetyki czy akcesoria domowe. Na jej konto przelali także 2,5 tysiąca koron.

– Tyle wystarczy. O pożarze poinformowałam niewiele osób, bo prawdę mówiąc, nie wiedziałam, jak to przekazać. Mimo to wiadomość rozeszła się, a ja jestem zaskoczona liczbą osób, które chcą nam pomóc. Piszą, pytają czego potrzebujemy. To miłe, ale wiem, że wiele rzeczy musimy odbudować same – mówi.
Obecnie Magda z córką mieszkają u przyjaciółki, kilkanaście kilometrów od poprzedniego domu. Dotąd Polka tylko raz otrzymała zgodę na wejście do zalanego po akcji strażackiej domu – wyniosła trochę ubrań, które jednak nie nadają się do użytkowania.

– Dom był wynajmowany i na szczęście ubezpieczony, a norwescy właściciele okazali nam duże wsparcie. Ja sama próbuję się w tej tragedii dopatrywać pozytywów. Mam nadzieję, że ostatecznie wyjdzie nam to na dobre i że na mnie oraz córkę czeka na coś dobrego – przyznaje Magdalena.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Marian Paździoch
Marian Paździoch 27-06-2018 09:24

Shit happens

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas