Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Nauka w Norwegii

W Norwegii spada zainteresowanie studiami pedagogicznymi. Kandydaci wybierają IT i ekonomię

Emil Bogumił

26 lipca 2023 16:40

Udostępnij
na Facebooku
1
W Norwegii spada zainteresowanie studiami pedagogicznymi. Kandydaci wybierają IT i ekonomię

O miejsce na norweskich uczelniach ubiegało się minimalnie więcej osób niż przed rokiem. Fot. materiały prasowe Uniwersytetu w Bergen

Największy spadek na studiach pedagogicznych, największy wzrost na ekonomii i administracji – wynika z najnowszej analizy Urzędu ds. Szkolnictwa Wyższego. W trakcie rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 miejsce na uczelniach w Norwegii zaoferowano 104 618 osobom. Ponad 30 tys. kolejnym nie udało się to w pierwszym terminie.
63 264 chętnych na rozpoczęcie nauki skorzystało z opcji pierwszego wyboru. Pozostali wybrali kierunki wskazano jakie następne w kolejności. Norweskie uczelnie przyjęły w większości kobiety, które stanowiły 61,3 proc. kandydatek ubiegających się o miejsce na studiach. To najwyższy odsetek od 2008 roku. Jak poinformował urząd, aplikację złożyło łącznie 134 782 osób. To wzrost o 0,9 proc. w stosunku do 2022 roku.

Norwegii zabraknie nauczycieli?

W kraju fiordów wciąż obserwowana jest tendencja spadku zainteresowania studiami pedagogicznymi. W tegorocznym naborze odnotowano 20 proc. mniej aplikacji niż w 2022 roku. W ciągu trzech lat odsetek spadł o 30 proc. – Chociaż ogólnie chętnych do zostania nauczycielem jest bardzo dużo, to widzimy, że spadek liczby oferowanych miejsc na studiach utrzymuje się również w tym roku. Największy jest na obszarach wiejskich, choć również większe ośrodki obserwują braki – tłumaczy Sveinung Skule, dyrektor Urzędu ds. Szkolnictwa Wyższego.
Pedagogika jest obszarem kształcenia, w którym odnotowano największy procentowy spadek w stosunku do ubiegłego roku.

Pedagogika jest obszarem kształcenia, w którym odnotowano największy procentowy spadek w stosunku do ubiegłego roku.Fot. adobe stock/licencja standardowa; autor: Kzenon

Największy przyrost liczby chętnych odnotowały kierunki ekonomiczne i administracyjne. Ofertę nauki otrzymał w obu grupach największy odsetek aplikujących. Blisko 20 proc. aplikujących ubiegało się o miejsce w tym obszarze studiów. Co piąty kandydat ubiegał się także o możliwość rozpoczęcia edukacji zdrowotnej. Niemal siedem tys. osób rozpocznie naukę w ramach studiów pielęgniarskich.

W ciągu dziesięciu lat wzrosło także zainteresowanie kierunkami z grupy zawodów teleinformatycznych. Na studia inżynierskie w tym zakresie ubiega się o 92,5 proc. więcej osób niż w 2013 roku.

Wśród 20 norweskich uczelni, na które podczas tegorocznej rekrutacji najtrudniej było się dostać, 16 osiągnęło wyższy limit punktowy niż w 2022 roku. Studia medyczne Uniwersytetu w Oslo, Uniwersytetu w Bergen oraz Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim odnotowały rekordowe progi. 

Źródło: Urząd ds. Szkolnictwa Wyższego i Umiejętności
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Malgorzata123

31-12-2023 13:44

Straszne, a myślałam, że Norki mają rozwinięte albo przerośnięte naturalne instynkty macierzyńskie , a tu taki kłopot a fe

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok