Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Kultura

Śladami ojca i natury kraju fiordów: norweski kandydat do Oscara trafi do polskich kin

Monika Pianowska

26 stycznia 2024 20:03

Udostępnij
na Facebooku
1
Śladami ojca i natury kraju fiordów: norweski kandydat do Oscara trafi do polskich kin

Film „Pieśni ziemi” ostatecznie nie znalazł się na oscarowej shortliście. Krakowski Festiwal Filmowy/ materiały prasowe

Kontemplacyjne arcydzieło, kojąca opowieść o relacji człowieka z naturą, zachwycający audiowizualny poemat – tak dystrybutorzy opisują norweski film dokumentalny  „Pieśni ziemi”, który już 2 lutego trafi do kin w Polsce.
W filmie reżyserka Margreth Olin przez rok podąża śladami swojego 85-letniego ojca. Akcja rozgrywa się w malowniczym otoczeniu jej rodzinnego miasta Oldedalen w Sogn og Fjordane, gdzie dorastał także ojciec.
KFF/materiały prasowe
KFF/materiały prasowe
KFF/materiały prasowe
KFF/materiały prasowe

Cykl życia po norwesku

Fedrelandet, bo tak brzmi oryginalny tytuł, był w tym roku norweskim kandydatem do Oscara, opatrzonym etykietą „medytacyjnego przedstawienia norweskiej przyrody i osoby ściśle związanej z tym krajobrazem”.
– To egzystencjalny i szczery dokument, który pokazuje, jak przyrodzie zagrażają zmiany klimatyczne, a jednocześnie ukazuje bieg pokoleń. Po raz pierwszy film dokumentalny jest norweskim kandydatem w kategorii najlepszy film międzynarodowy – pisał Norweski Instytut Filmowy w notatce prasowej.
Pojawiła się nadzieja, że produkcja zdobędzie nominację w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, jednak w grudniu nie znalazła się na shortliście nominowanych do nagrody.
PIEŚNI ZIEMI, reż. Margreth Olin - w kinach od 2 lutego (trailer)

Mikro i makro

Film miał swoją światową premierę na festiwalu filmowym CPH. DOX w Kopenhadze w marcu 2023, zaś w norweskich kinach pojawił się 1 września 2023 roku. Pieśni ziemi otworzyły także 63. Krakowski Festiwal Filmowy, gdzie zachwycił publiczność i krytyków, a teraz dzięki organizatorowi imprezy,  Krakowskiej Fundacji Filmowej, zagości na wielkich ekranach także w Polsce, 2 lutego.
Jak pisze fundacja, „Pieśni ziemi Margreth Olin to dla reżyserki, która przed trzydziestu laty opuściła rodzinny dom, niezwykle osobisty film. Stosując podwójną skalę – mikro i makro – dokument odsłania przed nami świat intymny i zarazem bardzo uniwersalny. Kamera towarzyszy jej ojcu przez cztery pory roku. Mężczyzna wędruje śladami przodków przez dzikie, górskie rejony swojej małej ojczyzny. Jego marszrucie towarzyszy głęboka refleksja nad sensem życia i relacjami człowieka z naturą”.
Listę kin, w których będzie można obejrzeć Pieśni ziemi, można znaleźć pod linkiem KFF:
Źródła: Krakowski Festiwal Filmowy, nfi.no, oslopix.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Majki Majcher

31-01-2024 05:15

DUŻY POKOJ UMEBLOWANY DO WYNAJĘCIA OD ZARAZ W MAJORSTUEN SUPER LOKALIZACJA ZAPRASZAM .96831816

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok