Kultura

Przełomowe odkrycie: statek wikingów zakopany pół metra pod ziemią

Hanna Jelec

17 października 2018 14:05

Udostępnij
na Facebooku
1

W czasach wikingów statków używano często jako miejsca pochówku dla najbardziej wpływowych członków osady. wikimedia commons/Bradley Rentz/CC-BY-SA 4.0

Wiadomości z Norwegii zelektryzowały archeologów na całym świecie: na polu w Østfold znaleziono dobrze zachowany szkielet łodzi z czasów wikingów. Elementy statku używanego do pochówku spoczywały jedynie pół metra pod ziemią. Naukowcy deklarują, że to przełomowe odkrycie.
Na początku października archeolodzy z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego (NIKU) podzielili się przełomowym odkryciem: w Østfold odnaleziono miejsce pochówku łodziowego z czasów wikingów. Obszar, na którym kiedyś musiał znajdować się cmentarz dla osób wyjątkowo poważanych, odkryto na zwyczajnym, uprawianym od setek lat polu.
Reklama

Cmentarzysko dla najsilniejszych

Norwescy archeolodzy z NIKU użyli georadaru, który pozwolił im na nieinwazyjne zbadanie obszaru. Na polu w Østfold odnaleźli drewniane elementy i blisko 20-metrową część szkieletu statku, który najpewniej służył do pochówku łodziowego. Naukowcy podkreślają, że u wikingów ten rodzaj grzebania zmarłych dotyczył zwykle osób wyjątkowo poważanych – świadczył o wpływach i władzy. W pobliżu znaleziono także osiem innych kopców. Archeolodzy tłumaczą, że to typowe dla tego społeczeństwa – w kulturze wikingów prawie nigdy nie miało miejsca grzebanie zmarłych w odizolowanych pochówkach łodziowych, a kopce tworzyły swego rodzaju cmentarzysko.

„To szczególne odkrycie”

Oprócz elementów łodzi archeolodzy odnaleźli także ślady pięciu budynków mieszkalnych z czasów wikingów. Pracownicy NIKU podkreślają, że odkrycie z Østfold to przełomowy moment dla Norwegii – do tej pory znaleziono ślady jedynie trzech tego rodzaju łodzi, a statek z Østfold jest największym, jaki odkryto do tej pory. Naukowcy zaznaczają, że szkielet łodzi wydaje się być w dobrym stanie, mimo że znajdował się tylko pół metra pod ziemią, a kopiec, który miał go przykrywać, został zaorany dziesiątki lat temu.

NIKU zamierza kontynuować badania przy użyciu nieinwazyjnych metod, zaznaczając przy tym, że na razie priorytetem jest ustalenie dokładniejszego stanu elementów statku oraz szczątków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Pavloo N.

17-10-2018 21:35

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram