Dwa kalendarze w cenie jednego!

Kup teraz

Ostatnie sztuki!

Kultura

Otwarcie nowego Muzeum Muncha w Oslo: w końcu wiadomo, kiedy nastąpi

Monika Pianowska

13 czerwca 2021 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Otwarcie nowego Muzeum Muncha w Oslo: w  końcu wiadomo, kiedy nastąpi

Debata o przeniesieniu zbiorów Muncha ze starego muzeum na Tøyen rozpoczęła się już w 2000 roku, a decyzja o przeprowadzce do dzielnicy Bjørvika została podjęta już w 2008 roku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Po kilku zmianach planów znana jest wreszcie dokładna data uruchomienia nowego Muzeum Muncha w Oslo. Obiekt otworzy dla gości swoje podwoje tej jesieni, 22 października.
Po pierwszym opóźnieniu MUNCH miał udostępnić odwiedzającym zbiory jesienią 2020, następnie wiosną 2021. Jak jednak ustalono 3 lutego na posiedzeniu komisji ds. kultury i edukacji w gminie Oslo, amatorzy sztuki muszą się uzbroić w cierpliwość jeszcze do jesieni bieżącego roku. Teraz wiadomo, że oficjalne otwarcie nastąpi 22 października.

Wielki obiekt z pokaźną kolekcją

Będzie pięć razy większe niż stare muzeum na Tøyen i zmieści całą kolekcję, którą Edvard Munch przekazał gminie Oslo po swojej śmierci, w sumie 28 tys. oryginalnych dzieł malarza. Obiekt będzie miał do dyspozycji 13 pięter z tarasem na dachu i antresolą.  W budynku znajdzie się kawiarnia, bar i restauracja, a także sklep, sale koncertowe, kino i wypożyczalnia.
Nowe Muzeum Muncha powstało w dzielnicy Bjørvika w Oslo. Poprzednie mieściło się w dzielnicy Tøyen.

Nowe Muzeum Muncha powstało w dzielnicy Bjørvika w Oslo. Poprzednie mieściło się w dzielnicy Tøyen. Źródło: wikimedia.org/ Premeditated/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Dyrektor Stein Olav Henrichsen obiecuje tętniące życiem miejsce, w którym wiele się wydarzy. – Będziemy regularnie zmieniać wystawy, mieć kompleksowy program wydarzeń, z koncertami, wykładami, rozmowami z artystami, rozmowami kuratorskimi itp. – powiedział Henrichsen cytowany w komunikacie muzeum.
Debata o przeniesieniu zbiorów Muncha ze starego muzeum na Tøyen rozpoczęła się już w 2000 roku, a decyzja o przeprowadzce do dzielnicy Bjørvika została podjęta już w 2008 roku. Edvard Munch, który zmarł w 1944 roku, przekazał wszystkie swoje ocalałe dzieła miastu Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram