13
dni
do startu rozliczeń podatkowych w Norwegii!
Odzyskaj podatek
Pieniądze w 2 tygodnie!
zamknij
Kultura

Kolejna zmiana planów: otwarcie nowego Muzeum Muncha dopiero jesienią 2021

Monika Pianowska

21 lutego 2021 14:00

Udostępnij
na Facebooku

Nowe Muzeum Muncha powstało w dzielnicy Bjørvika w Oslo. Poprzednie mieściło się w dzielnicy Tøyen. wikimedia.org/ Premeditated/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en

Otwarcie nowego Muzeum Edvarda Muncha (Munchmuseet, MUNCH) zostało ponownie przesunięte, tym razem na jesień 2021 roku. Datę otwarcia świeżo wybudowanego obiektu poświęconego najsłynniejszemu norweskiemu malarzowi, które pierwotnie miało zacząć działać już latem ubiegłego roku, zmieniono już po raz trzeci.
Po pierwszym opóźnieniu MUNCH miał udostępnić odwiedzającym swoje zbiory jesienią 2020, następnie wiosną 2021. Jak jednak ustalono 3 lutego na posiedzeniu komisji ds. kultury i edukacji w gminie Oslo, amatorzy sztuki muszą się uzbroić w cierpliwość jeszcze do jesieni bieżącego roku.
Otwarcie muzeum powstałego w dzielnicy Bjørvika w Oslo, obok stołecznej opery, tym razem odroczono z powodu opóźnionego przejęcia budynku od wykonawcy, informuje lokalna gazeta Vårt Oslo.

Nie chcą popełnić falstartu

Wcześniej, jak donosiła norweska prasa, nowe Muzeum Muncha odłożyło otwarcie do wiosny 2021 roku, ponieważ dostawy zamówionych drzwi przeciwpożarowych i antywłamaniowych, a także centralnych systemów operacyjnych nie dotarły na czas. Mimo rozczarowania oczekujących na uruchomienie obiektu zarządcy muzeum uznali, że priorytetem jest jednak zadbanie o warunki zgodne z wymogami dotyczącymi przechowywania i wystawiania dzieł sztuki.
We wrześniu 2020 muzeum informowało, że prawidłowe działanie systemów klimatyzujących odpowiedzialnych za stabilną temperaturę i wilgotność wewnątrz budynku nie zostało jeszcze zatwierdzone. Przenoszenie zbiorów sztuki do nowego obiektu można jednak rozpocząć dopiero po udokumentowaniu, że systemy te są niezawodne i stabilne. Poprzednie Muzeum Muncha było zlokalizowane w dzielnicy Tøyen w Oslo.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram