Sprawdź, czy masz prawo do odpisów pendlera

Zrób test
Kultura

Norweski artysta na salonach: prace Muncha podbijają Stany Zjednoczone i nie tylko

Iga Jaruszewska

26 listopada 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Edvard Munch, Selvportrett. Mellom klokken og sengen Edvard Munch [Public domain], Wikimedia Commons

Na arenie międzynarodowej wzrasta zainteresowanie twórczością wybitnego norweskiego malarza i grafika, Edvarda Muncha. Przez cały 2017 rok dzieła tego artysty gościły w kilku amerykańskich miastach, a dyrektor Muzeum Muncha w Oslo zapowiada otwarcie kolejnych wystaw, między innymi w Tokio, Moskwie i Londynie.
W połowie listopada w Scandinavia House – The Nordic Center in America (manhattańskie centrum kulturalne amerykańsko-skandynawskiej organizacji kultywującej historię nordyckich i skandynawskich krajów w USA poprzez m.in. tworzenie różnego rodzaju wystaw i programów) odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca Edvarda Muncha. To tylko jedno z wydarzeń, które w ostatnim czasie zostało poświęcone temu norweskiemu artyście w Ameryce.
Reklama
Poniżej: Post z fanpage’u Scandinavia House poświęcony konferencji pt. „Munch, Modernism and Modernity”.

Munch podbija Stany

Poza konferencją w Scandinavia House w prestiżowym Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku otwarto także ekspozycję prac Muncha zatytułowaną „Between the clock and the bed” (pol. „Pomiędzy zegarem a łóżkiem”).

Na wystawie można obejrzeć kolekcję 43 dzieł Muncha, w tym 16 autoportretów. Wcześniej w tym roku, od czerwca do października, ekspozycja ta była wystawiana w San Francisco Museum of Modern Art. Odwiedziło ją prawie 215 tys. gości.
Poniżej: 15 listopada w nowojorskim Metropolitan Museum of Art otworzono wystawę „Between the clock and the bed”.
W 2017 roku w Stanach Zjednoczonych miało miejsce wiele wystaw prac Muncha. Poza Nowym Jorkiem i San Francisco dzieła norweskiego artysty pokazywano też w Richmond w Virginia Museum of Fine Art. Tamtejszą ekspozycję „Jasper Johns & Edvard Munch” wcześniej wystawiono także w Muzeum Muncha w Oslo.

Zainteresowanie jest ogromne

Stein Olav Henrichsen, dyrektor Museum Muncha w Oslo, stwierdził, że jest bardzo zadowolony, iż wystawa prac Muncha będzie miała miejsce w Metropolitan Museum of Art, które jest jednym z najbardziej prestiżowych muzeów sztuki w Stanach Zjednoczonych.

Według Henrichsena Muzeum Muncha każdego roku otrzymuje od 50 do 60 zaproszeń z muzeów z całego świata. – Zainteresowanie Munchem na arenie międzynarodowej jest bardzo duże. Każdego roku mamy od 20 tys. do 30 tys. afiszy w międzynarodowej prasie na temat Muncha. Możemy śmiało konkurować z takimi placówkami jak Muzeum Van Gogha czy Muzeum Picassa – powiedział Henrichsen w rozmowie z NTB.
>>>O nietypowej wystawie dzieł Edvarda Muncha pisaliśmy>>> TUTAJ.

Tokio, Moskwa, Londyn...

W przyszłym roku wystawy prac Muncha są zaplanowane w Tokio i Moskwie, a w roku 2019 – w Chinach.

– W 2019 roku odbędzie się także wystawa Muncha w Muzeum Brytyjskim w Londynie. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Później będziemy pracować nad projektem wystawy w Niemczech, której jeszcze w pełni nie sfinalizowano. Zorganizujemy jedną, może dwie wystawy w związku z tym, że w 2019 roku Norwegia będzie gościem honorowym Targów Książek we Frankfurcie.
Źródła: dagbladet.no, norwaytoday.info, Dagsavisen fremtiden
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram