Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nie żyje autorka „Sagi o Ludziach Lodu”. Norweżka miała 94 lata Kultura
Hanna Jelec 05 września 2018
11:39

Nie żyje autorka „Sagi o Ludziach Lodu”. Norweżka miała 94 lata

Skomentuj
Sandemo była jedną z najpopularniejszych pisarek Skandynawii. Zmarła w wieku 94 lat. wikipedia.org/Creative Commons CC
1 września odeszła 94-letnia norweska pisarka Margit Sandemo. Autorka miała na koncie ponad 185 książek. Serca czytelników z całego świata podbiła „Sagą o Ludziach Lodu”, „Sagą o Czarnoksiężniku” i „Tajemnicą Czarnych Rycerzy”. Dzięki swoim seriom od blisko 40 lat była jedną z najbardziej popularnych autorek skandynawskich. – Zaczarowała nas wszystkich – mówi wydawca Sandemo.
Reklama
1 września zmarła jedna z najbardziej popularnych autorek skandynawskich – Margit Sandemo. Pisarka zasłynęła seriami książek fantastycznych. Do najbardziej popularnych należy „Saga o Ludziach Lodu”. – To ogromna strata – ubolewają czytelnicy.

Odeszła we śnie

Rodzina Sandemo wyjaśnia, że 94-letnia pisarka odeszła we śnie w swoim domu w Skanii. Zgodnie z życzeniem autorki, po jej śmierci nie będzie oficjalnej ceremonii pogrzebowej, a prochy zostaną rozsypane tam, gdzie pochowano męża pisarki, Asbjørna Sandemo (zm. w 1999 r.) – w norweskim Valdres.

„Zaczarowała nas wszystkich”

W oficjalnym liście wydawca Sandemo określa ją jako piękną, kreatywną osobę, która „zaczarowała nas wszystkich”. Popularność autorki rzeczywiście była ogromna – jej sagi dotarły do kilkudziesięciu krajów na świecie, a nazwisko pisarki nie schodziło z list najpopularniejszych autorów Skandynawii od lat 80.

Kultowa „Saga o Ludziach Lodu”

Najpopularniejsza seria autorki, „Saga o Ludziach Lodu”, to opowieść z pogranicza fantastyki, horroru, książki historycznej, a nawet romansu. Saga traktuje o rodzie Ludzi Lodu, którego przodek Tengel Zły zawarł pakt z diabłem, by otrzymać nieśmiertelność. Pakt zakładał, że przynajmniej jedna osoba z każdego pokolenia rodu musiała służyć złu. Bieg wydarzeń zmienia jeden z dotkniętych, narodzony w XVI wieku Tengel Dobry, który chce przełamać klątwę.

Choć akcja serii toczy się na terenach Danii, Szwecji i Norwegii, „Saga o Ludziach Lodu” cieszy się ogromną popularnością także poza Skandynawią – w książkach zaczytują się m.in. fani z Polski. Autorka była też powiązana z naszym krajem za sprawą relacji rodzinnych – wnuk Sandemo ożenił się z polską aktorką, Pauliną Gałązką.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Refinansowanie - optymalizacja rat kredytów w Norwegii

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas