Kultura

Kultowy spektakl po 30 latach w innej formie: aktorzy zatańczą na wodzie jako… hologram

Monika Pianowska

26 lipca 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Na zdjęciu publiczność zgromadzona przed sceną nad jeziorem Gålå. https://www.flickr.com/photos/ibsenspeergynt/ public domain

Co roku w dolinie Gudbrandsdalen, godzinę na północ od Lillehammer, teatr, natura i muzyka spotykają się podczas jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Norwegii. Mowa o festiwalu Peer Gynt celebrującego sztukę Henrika Ibsena o tym samym tytule oraz historyczną postać Gynta z XVII wieku. 2020 przyniósł jednak zmiany.
Po raz pierwszy bowiem od 30 lat widzowie nie będa mieli okazji zobaczyć na żywo, jak malownicza okolica Gålå zamienia się w deski spektaklu. Mimo to organizatorzy festiwalu przygotowali coś na pocieszenie dla zwolenników tradycyjnej inscenizacji. Do końca sierpnia zapraszają gości na pokaz w formie… hologramu. Takiego rozwiązania nigdy wcześniej nie zastosowano w Norwegii w kontekście teatru.
Poniżej: kompilacja najlepszych momentów zeszłorocznego festiwalu Peer Gynt.
Peer Gynt på Gålå 2019

Technologia zastosowana w norweskim teatrze po raz pierwszy

Per Gynt Festival miał się odbywać między 31 lipca a 9 sierpnia. Chociaż jednak – jak większość wydarzeń kulturalnych na świecie – został odwołany z powodu epidemii koronawirusa, tego lata w Gudbrandsdalen nie zabraknie słynnego norweskiego dramatu na dobre. Ze specjalnego pomieszczenia amfiteatru nad jeziorem Gålåvatnet goście mają teraz okazję podziwiać adaptację dzieła Ibsena rozgrywającą się na lustrze wody jako projekcja holograficzna. Technologię zapewniła teatrowi duńska firma Real Fiction.
Pokaz stanowi właściwie tylko próbkę tego, co zwykle prezentują na scenie aktorzy ze sztuki Peer Gynt, ponieważ został skrócony do zaledwie 13 minut, a może go oglądać jednocześnie 5 osób.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram