Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Kim był Fridtjof Nansen? Google świętuje urodziny legendarnego podróżnika [VIDEO] Kultura
Monika Pianowska 10 października 2017
14:00

Kim był Fridtjof Nansen? Google świętuje urodziny legendarnego podróżnika [VIDEO]

Skomentuj
W 2017 roku Fridtjof Nansen obchodziłby 156. urodziny. google.com/doodles/screenshot
10 października 1861 roku przyszedł na świat norweski oceanograf, niestrudzony podróżnik, dyplomata i noblista. Fridtjof Nansen, uznawany za jednego z bohaterów narodowych Norwegii, dziś kończyłby 156 lat.
Dzień urodzin słynnego badacza polarnego postanowiło uczcić Google Doodle. Stworzyło o Norwegu krótką animację opatrzoną notką biograficzną.
Nieodłącznym atrybutem Nansena od najmłodszych lat był narty. Nauczył się przemierzać na nich 50 mil dziennie wyposażony w minimalną ilość ekwipunku i skromny prowiant. Czasami w wyprawach towarzyszył mu pies.
Fridtjof Nansen ukończył Uniwersytet w Christianii (dawna nazwa Oslo) jako biolog ze specjalizacją zoologiczną. Tytuł profesora zdobył w 1897 roku. Nansen znał co najmniej pięć języków i potrafił doskonale posługiwać się aparatem fotograficznym. Tworzył mapy, rysunki, ilustracje, a po zakończeniu edukacji wciąż pozostawał w listownej korespondencji z najbardziej prominentnymi naukowcami swoich czasów.
W latach 1887–1888 jako pierwszy w historii podjął wyprawę na nartach przez Grenlandię i udowodnił, że cała wyspa jest pokryta lodem. Spędzając zimę w Godthaab (obecnie Nuuk, stolica Grenlandii), mieszkał w igloo razem z Inuitami, poznawał ich zwyczaje i uczył się od nich technik przetrwania w surowym klimacie.

W latach 1893–1896 odbył ekspedycję na Ocean Arktyczn statkiem Fram. Podczas podróży Nansen przeprowadzał liczne badania oceanu. Dotarł wówczas na odległość 300 km od bieguna północnego, a dalej zdecydował wraz z Hjalmarem Johansenem przejść do bieguna na nartach, w towarzystwie zaprzęgu 28 psów. Chociaż celu nie udało się im osiągnąć, byli pierwszymi podróżnikami, którzy dotarli tak daleko na północ.
Fridtjof Nansen na nartach w Rosji, na Ziemi Franciszka Józefa w 1896 roku.
Fridtjof Nansen na nartach w Rosji, na Ziemi Franciszka Józefa w 1896 roku. flickr.com/national_library_of_norway/fot. Frederick Jackson
Po zakończeniu kariery podróżnika Fridtjof Nansen objął stanowisko ambasadora Norwegii i w czasie I wojny światowej pracował w Londynie. Od 1920 roku pomagał uchodźcom politycznym wydostać się z Rosji Radzieckiej. Kiedy nigdzie nie chciano ich przyjąć, zaczął wydawać specjalne dowody tożsamości, tzw. paszporty nansenowskie. Pełniły one rolę dokumentu podróży.

Za społeczną pracę i zaangażowanie, ponieważ pomagał znaleźć dom tym, którzy nie mieli głosu, w 1922 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Ponadto dzięki jego staraniom w 1924 powstało pierwsze na świecie Międzynarodowe Towarzystwo Aeroarktyka mające za zadanie badać Arktykę z powietrza.

Nansen zmarł 3 maja 1930 roku w Lysaker.
Portret Fridtjofa Nansena.
Portret Fridtjofa Nansena. wikimedia.org/ fot. Henry Van der Weyde/ publick domain (CC 0)
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas