Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Europejczycy dumni ze swojej kultury. Norwegowie uważają swoją za najlepszą Kultura
Maja Zych 03 czerwca 2018
08:00

Europejczycy dumni ze swojej kultury. Norwegowie uważają swoją za najlepszą

16
Skomentuj
Według badania Norwegowie są przywiązani zarówno do swojej narodowości, jak i europejskości. MN
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykański instytut badawczy Pew Research Center wynika, że Norwegowie są jednym z najbardziej dumnych ze swojej kultury krajów wśród wszystkich w Europie Zachodniej. Aż 58 proc. ankietowanych odpowiedziało też, ze uważają oni norweskie dziedzictwo kulturowe za lepsze niż pozostałych państw.
Po drugiej stronie listy znalazła się Hiszpania, gdzie jedynie 20 proc. obywateli postawiło swoją kulturę ponad inne.
Reklama

Europejczycy dumni ze swojej kultury

Badanie wykazało, że mieszkańcy Europy Zachodniej są w dużym stopniu dumni ze swojej narodowości. Wśród nich wyróżniają się jednak Finowie, Portugalczycy, a także Norwegowie, którzy znaleźli się na trzecim miejscu.
Western Europeans more likely to say they are ‘very proud’ of national identity than European identity
Norwegowie jako ważny element swojej tożsamości narodowej uznali znajomość języka – aż 97 proc. ankietowanych odpowiedziało, że umiejętność posługiwania się norweskim jest bardzo ważna, aby móc nazwać się prawdziwym obywatelem. Ponadto Norwegia znalazła się na szczycie listy jako kraj, w którym aż 98 proc. osób uważa za element kultury poszanowanie do praw i instytucji. Dużo mniejsze znaczenie ma dla nich z kolei pochodzenie oraz religia.
Most people see respecting the country’s institutions and laws and speaking national language as important to national identity

Uważają swoją kulturę za najlepszą

Mieszkańcy Norwegii znaleźli się też na szczycie rankingu wśród krajów, które uznały swoją kulturę za lepszą niż inne. Aż 58 proc. ankietowanych Norwegów zgodziło się z twierdzeniem „nie jesteśmy idealni, ale nasza kultura jest lepsza niż innych”.
W podobnym badaniu sprawdzono też odpowiedzi mieszkańców Europy Wschodniej – okazało się, że Polacy mają wynik zbliżony do Norwegów, a z twierdzeniem zgodziło się 55 proc. osób.

Najbardziej swoją kulturę okazali się cenić Grecy – tam wynik osiągnął aż 89 proc.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Josef Satan
Josef Satan 06-06-2018 08:23

napisał:
. Tak wiec odniesienie do okresu budowania zamkow jest tez jak kula w plot. Innymi slowy ................... Jak Janusz chce byc szanowany to niech nie powoluje sie na ilosc zamkow w Europie tylko na to co potrafi i robi dzisiaj. To samo dotyczy Kåre O zamkach to mozna sobie najwyzej porozmawiac

Ech, pamietam czasy, gdy sile i bogactwo Polski mierzylo sie iloscia hut i kopalni.
Zamki natomiast sie niszczyly i podupadaly, bo byly oznaka zgnilej arystokracji. Polak lubi sie przechwalac przeszloscia, bo terazniejszosc jest bolesna, a przyszlosc niepewna.
I smieszne jest chwalenie sie nieswoimi zamkami na np. Dolnym Slasku.

Co do Vikingow- Januszom chce podszepnac, iz ich wklad w kulture , handel i zakladanie nowych spolecznosci jest warty uwagi.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zuzanna kowalska
Zuzanna kowalska 05-06-2018 13:14

To i ja dolacze swoja opinie skladajaca sie z cytatowania zwyklych Norwegow. Po pierwsze nie ma jezyka norweskiego sa tylko dialekty , bo przeciez ny norskiem nie wszycy sie posluguja. Po drugie jak to powiedziala pewna wspaniala nauczycielka w szkole... kiedy w Europie tworzyla sie kultura, elita spoleczna, budowano zamki , palace i dziela sztuki... w Norwegi Vikingowie pili piwo i brutalnie rabowali. Sama przyznala, ze Norwegia to nigdy nie dogoni Europy. Zatem ja glosu nie zabieram..to tylko cytaty normalnych norwegow byly....

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
HaniaZ
HaniaZ 04-06-2018 13:41
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
HaniaZ
HaniaZ 04-06-2018 11:22

Kłania się zdolność czytania ze zrozumieniem. Polski nie ma bo ranking obejmuje jedynie państwa tak zwanej Europy Zachodniej. Polska została ujęta w osobnym rankingu Europy Wschodniej, co dokładnie jest zaznaczone w powyższym artykule:

"Z najnowszego badania przeprowadzonego przez amerykański instytut badawczy Pew Research Center wynika, że Norwegowie są jednym z najbardziej dumnych ze swojej kultury krajów wśród wszystkich w Europie Zachodniej"

"W podobnym badaniu sprawdzono też odpowiedzi mieszkańców Europy Wschodniej – okazało się, że Polacy mają wynik zbliżony do Norwegów, a z twierdzeniem zgodziło się 55 proc. osób."

Ręce opadają.

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 04-06-2018 07:31

"Ponadto Norwegia znalazła się na szczycie listy jako kraj, w którym aż 98 proc. osób uważa za element kultury poszanowanie do praw i instytucji. Dużo mniejsze znaczenie ma dla nich z kolei pochodzenie oraz religia."

No niestety polacy nie sa w stanie tego przebic. W Polsce wazne jest pochodzenie do 100 generacji wstecz, lustracja religijna oraz calkowita niechec do przestrzegania prawa (prawo jest dla glupich i dla drugiego oraz trzeciego sortu)

-7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas