Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

  • Oslo, Oslo, Norwegia
  • Bergen, Vestland, Norwegia
  • Jessheim, Akershus, Norwegia
  • Stavanger, Rogaland, Norwegia
  • Kristiansand, Agder, Norwegia
  • Ålesund, Møre og Romsdal, Norwegia
  • Trondheim, Trøndelag, Norwegia
  • Brønnøysund, Nordland, Norwegia
  • Mo i Rana, Nordland, Norwegia
  • Bodø, Nordland, Norwegia
  • Sandnes, Rogaland, Norwegia
  • Fredrikstad, Østfold, Norwegia
  • Drammen, Buskerud, Norwegia

1 NOK

Kuchnia

Kiedy kuchnia staje się sztuką: Norwegia i Polska z nowymi wyróżnieniami Michelin 2025

Monika Pianowska

29 czerwca 2025 12:00

Udostępnij
na Facebooku
Kiedy kuchnia staje się sztuką: Norwegia i Polska z nowymi wyróżnieniami Michelin 2025

Najnowsza odsłona Michelin Guide Poland 2025 przyniosła nowinę o sukcesie dla Warszawy. stock.adobe.com/ Ricochet64/ tylko do użytku redakcyjnego

W najnowszej edycji przewodnika Michelin na rok 2025 ogłoszono aktualizację listy wyróżnionych restauracji w krajach nordyckich, w tym w Norwegii, a także w Polsce. Tym razem dwa norweskie lokale otrzymały swoje pierwsze gwiazdki. Oba znajdują się w Bergen. Jeśli chodzi o gastronomiczną mapę nad Wisłą, do grona szczęśliwców wyróżnionych gwiazdką przez Michelin dołączyła restauracja z Warszawy.
16 czerwca bergeński lokal Gaptrast otrzymał swoją pierwszą gwiazdkę za kreatywne podejście do kuchni nordyckiej, gdzie gości zachwycają nie tylko takie dania takie kaczka z zimowymi jabłkami i sosem z wina żółtego, ale i atmosfera restauracji z otwartą kuchnią.
Druga nowa gwiazdka trafiła do Omakase by Sergey Pak, japońskiej restauracji zlokalizowanej w hotelu Skostredet. Wewnątrz na odwiedzających czeka zaledwie dziesięć miejsc, a tym, którzy na nich usiądą, serwowane są takie propozycje jak sashimi z renifera aż czy wagyu z kawiorowym dodatkiem – przygotowywane przez laureata tytułu Nordic Sushi Master Chef.
Lokalne media podkreślają, że przyznanie gwiazdek tym dwóm nowym miejscom podkreśla rosnącą siłę kulinarną Bergen, które wraz z Lysverket, już wcześniej nagrodzonym, zyskuje pozycję trzeciego centrum fine diningu w Norwegii.
Maeemo i Re-Naa zachowały zaś swoje trzy gwiazdki. W zeszłym roku Re-Naa skompletowała je, stając się drugą restauracją w Norwegii z trzema gwiazdkami. Maaemo otrzymało ją w 2016 roku. Obecnie Norwegia ma łącznie 27 gwiazdek Michelin rozłożonych na 22 restauracje.

Rośnie polska konstelacja

Tymczasem w Polsce najnowsza odsłona Michelin Guide Poland 2025 przyniosła nowinę o sukcesie dla Warszawy – restauracja hub.praga otrzymała swoją pierwszą gwiazdkę Michelin. Lokal ten oferuje nowoczesne menu kuchni polskiej. Przewodnik docenił precyzję przygotowania potraw i świeżość składników, dzięki czemu w Warszawie pojawił się już trzeci lokal z gwiazdką – obok restauracji NUTA i Rozbrat 20.
Oprócz tego Kraków z sukcesem obronił pozycję prekursora kulinarnego w Polsce – Bottiglieria 1881 po raz kolejny potwierdziła swoją klasę i utrzymała dwie gwiazdki Michelin.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok